UE și Marea Britanie încearcă să reducă tensiunile privind aprovizionarea cu vaccinuri

62167673

Marea Britanie şi UE lucrează la o soluţie ''reciproc avantajoasă'' pentru a-şi soluţiona tensiunile crescute legate de aprovizionarea cu vaccinuri anti-Covid, după o înăsprire a controalelor la exporturile de doze produse în UE.

''Având în vedere interdependenţele noastre'' în producţia de vaccinuri, ''lucrăm la măsuri specifice (...) pe termen scurt, mediu şi lung pentru a ajunge la o situaţie reciproc avantajoasă şi pentru a creşte aprovizionarea cu vaccinuri pentru cetăţenii noştri'', indică Londra şi Bruxelles-ul într-un comunicat comun, relatează AFP şi Reuters.

Comisia Europeană a ameninţat că va interzice exporturile către ţări precum Marea Britanie care au rate mai mari de vaccinare şi care nu exportă vaccinuri în UE.

Obiectivul este de a proteja aprovizionarea cu vaccinuri pentru proprii cetăţeni ai blocului comunitar european care se confruntă cu un al treilea val al pandemiei.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Iranul, gata „să dea o lecție” în cazul în care va fi atacat. „Suntem pregătiţi pentru orice, vor fi surprinși”

Principalul negociator iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că Iranul este pregătit să "dea o lecţie" în caz de agresiune, reacţionând la declaraţiile preşedintele american Donald Trump privind marea fragilitate a armistiţiului

Cum poți pierde bani printr-o simplă plată la POS. Înșelătoria care are loc în supermarket

O aparentă faptă bună se poate transforma într-o pierdere de mii de euro. Autoritățile din Italia avertizează asupra unei noi metode de fraudă care se răspândește în supermarketuri.

Un câine de 31 de ani din Franța ar putea deveni oficial cel mai bătrân din lume

Un câine abandonat, care ar putea fi cel mai bătrân din lume, și-a găsit o nouă casă permanentă în Franța. El ar putea ajunge în Cartea Recordurilor.

Recomandări
Politolog: Întrebarea momentului este cine conduce România. „Nu cred că am mai fost într-o situație similară”

România traversează una dintre cele mai periculoase perioade politice din ultimii ani, în condițiile în care actuala criză de guvernare riscă să genereze un „vid de putere”, explică profesorul Corneliu Bjola într-un interviu pentru Știrile ProTV.

Consultările oficiale pentru noul Guvern încep după Summitul B9. Când am putea avea un nou premier

Șeful statului ar putea desemna un nou premier abia la finalul lunii mai, deși, potrivit informațiilor de la Administrația Prezidențială, joi sau vineri vor avea loc negocieri la Cotroceni, imediat după Summitul B9. 

România, lovită de un ciclon mediteranean. Vijelii și ploi torențiale în toată țara. Un județ a fost deja lovit de grindină

Chiar dacă săptămâna a început cu soare și temperaturi de vară, urmează zile cu vreme capricioasă și ploi torențiale. Un ciclon, venit din vest, va aduce cantități mari de precipitații, grindină și descărcări electrice.