The Telegraph: Secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, este acuzat ca ar fi transferat bani in scandalul de coruptie

61676272

Procurorii americani cred ca Jérôme Valcke - omul care este considerat "mana dreapta" a presedintelui FIFA Sepp Blatter - ar fi dat ordin ca o mita de 10 milioane de dolari sa fie platita unui oficial din fotbal.

Acesti bani ar fi fost dati drept "recompensa" pentru organizarea Cupei Mondiale in Africa de Sud in 2010.

Conform The Telegraph, care citeaza The New York Times, guvernul SUA are dovezi ca Jérôme Valcke, secretarul general al FIFA, ar fi dat ordin ca acest bani sa ajunga in conturile controlate de unul dintre cei 9 oficiali executivi ai fotbalului care sunt inculpati in acest caz grav de coruptie. Cu toate acestea, el neaga ca ar fi facut ceva ilegal.

Aceste acuzatii, daca se vor dovedi a fi adevarate, ar putea arata ca "mana dreapta" a lui Sepp Blatter este direct implicat in scandalul de coruptie, fapt care ar ridica noi semne de intrebare in privinta recentelor alegeri din cadrul FIFA, castigate chiar de Blatter. Valcke, francez de origine, este un apropiat al presedintelui FIFA si a fost numit in functia de secretar general al federatiei mondiale de fotbal in 2007, la recomandarea lui Blatter. De altfel, cei doi si-au strans mainile in semn de multumire dupa ce Blatter a fost reales in functia de presedinte al FIFA, in urma cu cateva zile.

Jerome Valcke, Sepp Blatter - GETTY

Procurorii americani acuza guvernul Africii de Sud ca ar fi platit 10 milioane de dolari drept mita catre Jack Warner, fostul presedinte al Confederatiei de fotbal din America de Nord, Centrala si Caraibe (CONCACAF), dar si catre alti oficiali, pentru ca acestia sa voteze pentru organizarea Cupei in Africa de Sud, in 2010. Mita ar fi fost data sub forma unor "ajutoare" catre "diaspora din Africa". Procurorii americani mai sustin ca, atunci cand Africa de Sud nu a putut sa platească banii direct lui Warner, "un inalt oficial FIFA" a ordonat ca platile sa fie efectuate din conturile FIFA. Jérôme Valcke neaga faptul ca el ar fi acel "inalt oficial FIFA" si a declarat pentru New York Times ca el nu avea autoritatea de a da ordinul de plata.

Jérôme Valcke nu a fost inca acuzat de nimic si nici autoritatile americane nu au indicat numele sau in mod public.

Jack Warner, fostul presedinte al Confederatiei de fotbal din America de Nord, Centrala si Caraibe (CONCACAF), considera ca acuzatiile lansate de Statele Unite impotriva mai multor conducatori ai FIFA sunt "personale", dupa ce americanii au esuat in tentativa de a obtine dreptul de organizare a Cupei Mondiale din 2022, incredintata Qatarului. "Americanii au incercat sa faca rau FIFA dupa ce nu au obtinut (organizarea) Cupei Mondiale 2022. De fapt, e ceva personal", a asigurat Warner in cursul unei conferinte de presa sustinuta la Port of Spain.

Jerome Valcke, Sepp Blatter - GETTY

Fondator al Partidului Liberal Independent (PLL, de opozitie) din Trinidad-Tobago, fostul oficial al FIFA a parut in fata ziaristilor alaturi de responsabili ai formatiunii sale si a acuzat, totodata, guvernul tarii sale ca l-a arestat din motive politice. Jack Warner a fost plasat in detentie timp de 24 de ore, dupa ce s-a prezentat de buna voie, miercuri, in fata serviciilor anti-frauda din Trinidad-Tobago si a politiei locale. El a fost eliberat dupa ce a platit o cautiune de aproximativ 400.000 dolari.

Justitia urmeaza sa ia o decizie, probabil in cursul lunii iulie, in legatura cu cerea de extradare formulata de autoritatile americana, care ancheteaza fapte de coruptie din cadrul Federatiei Internationale de Fotbal.

Ministerul american al Justitiei, care a inculpat 14 responsabili si parteneri ai FIFA, intre care si Jack Warner, a anuntat ca acest fost membru al Comitetului executiv al FIFA ar fi solicitat si obtinut mita in cadrul proceselor de atribuire a Cupelor Mondiale din 1998 si 2010. In actul de acuzare, publicat miercuri, se arata ca guvernul sud-african si comitetul de candidatura pentru CM 2010 ar fi varsat 10 milioane de dolari catre Jack Warner, in schimbul a trei voturi in favoarea Africii de Sud, tara care a si obtinut, in final, dreptul de a organiza competitia respectiva.

Sapte responsabili ai FIFA acuzati de coruptie au fost arestati miercuri in Elvetia, la cererea justitiei din Statele Unite.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
John Kerry, absent o perioada din afacerile diplomatiei americane dupa ce si-a rupt piciorul pe bicicleta

Marile chestiuni ale lumii in care e implicata diplomatia americana sunt in impas. Secretarul de stat John Kerry va absenta o vreme de pe scena internationala dupa ce si-a rupt piciorul intr-un accident de bicicleta.
 

Tragedie in China. Autoritatile continua sa caute supravietuitori pe feribotul care s-a scufundat cu peste 450 de oameni

Tragedie pe raul Yangtze, din China. Un feribot cu peste 450 de persoane la bord s-a scufundat, luni seara, in conditii necunoscute.

Marina americana a prezentat imagini cu momentul in care nava USS Ross se intalneste cu un avion de atac rusesc. VIDEO

Comandamentul fortelor navale americane din Mediterana a dat publicitatii o scurta filmare cu momentul in care distrugatorul USS Ross este “intampinat” in Marea Neagra de un Su-24 rusesc

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.