Ţările baltice se vor decupla de la reţeaua electrică rusească. „Este greu de crezut că am ajuns aproape de linia de sosire"

62319016

Cele trei ţări baltice, Lituania, Letonia şi Estonia, se pregătesc pentru ziua de sâmbătă, când ar urma să se decupleze de la reţeaua electrică rusească, rupând astfel definitiv legăturile lor energetice cu Moscova, care datează din era sovietică.

 

Un ceas digital instalat la Vilnius numără orele care separă integrarea deplină a ţărilor baltice în reţeaua electrică europeană, transmite AFP.

Sâmbătă, Letonia va tăia fizic cablul electric care o leagă de Rusia, iar preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, este aşteptată duminică la Vilnius pentru o ceremonie la care vor participa şi liderii ţărilor baltice.

"Este greu de crezut că am ajuns, în sfârşit, aproape de linia de sosire", a declarat ministrul lituanian al Energiei, Zygimantas Vaiciunas. "Este ultima etapă din lupta noastră pentru independenţă energetică", a adăugat oficialul lituanian.

Chiar dacă cele trei ţări baltice fac parte din UE şi NATO încă din 2004, pregătirile pentru integrarea în reţeaua electrică europeană s-au întins pe mai mulţi ani din cauza numeroaselor probleme tehnice şi financiare, precum şi a necesităţii de a-şi diversifica sursele de aprovizionare via în special cabluri submarine. Decuplarea de reţeaua rusească a devenit şi mai urgentă după invadarea Ucrainei în 2022, care a provocat îngrijorări în rândul balticilor că ar putea fi următorii vizaţi de Moscova.

Lituania, Letonia şi Estonia au încetat să mai cumpere gaze naturale şi electricitate din Rusia însă reţelele lor electrice sunt în continuare conectate cu cele din Rusia şi Belarus, iar stabilirea frecvenţei este controlată de la Moscova. În aceste condiţii, cele trei state baltice depind în continuare de Moscova pentru un flux stabil de electricitate, un element crucial pentru aparatele care necesită o alimentare electrică fiabilă, în special în procesele industriale.

După sincronizare cu reţeaua europeană, ţările baltice vor putea să îşi stabilească propria lor frecvenţă, în mod independent.

"Până în prezent, Rusia a putut utiliza energia ca o armă, creând riscul apariţiei unei perturbări electrice neaşteptate în deciziile politice", a explicat Zygimantas Vaiciunas.

Sâmbătă, 8 februarie, începând cu ora 07:00 GMT, ţările baltice se vor deconecta definitiv de la reţeaua electrică rusească şi vor funcţiona în "mod izolat" pentru restul zilei.

"Trebuie să efectuăm teste pentru a garanta Europei stabilitatea sistemului nostru energetic", a precizat Rokas Masiulis, director la Litgrid, operatorul reţelei lituaniene de electricitate. "Vom opri şi reporni centralele electrice, vom observa fluctuaţiile de frecvenţă şi evalua capacitatea noastră de a le controla", a precizat Rokas Masiulis.

Ţările baltice se vor integra în reţeaua europeană de electricitate via Polonia, responsabilii lituanian şi polonez urmând să demareze procesul de sincronizare duminică la prânz.

"În termeni simpli, singura modificare va consta în acea că frecvenţa noastră va începe de acum să fluctueze în mod sincron cu Europa", a explicat Rokas Masiulis.

Autorităţile lituaniene au tras un semnal de alarmă cu privire la riscurile potenţiale create de acest eveniment. "Rusia ar dori să discrediteze decizia ţărilor baltice de a se deconecta de la reţeaua BRELL, ceea ce înseamnă că diverse riscuri sunt posibile pe termen scurt, precum operaţiuni cinetice împotriva infrastructurilor critice, atacuri cibernetice şi campanii de dezinformare", a informat departamentul de securitate al Lituaniei.

Operatorul reţelei electrice din Polonia (PSE) a anunţat că va trimite elicopter şi drone pentru a patrula în zona conexiunii cu Letonia.

Mai multe cabluri submarine de telecomunicaţii şi energie au fost deteriorate în Marea Baltică în ultimele luni. Experţii şi politicienii au acuzat Rusia că poartă un război hibrid, lucru dezminţit de Moscova.

O sumă totală de 1,6 miliarde euro a fost investită în cele trei ţări baltice şi Polonia pentru acest proiect de sincronizare a reţelelor electrice.

Consumatorii nu ar urma să resimtă perturbări în timpul acestui proces.

"Oamenii nu ar urma să resimtă niciun impact negativ şi nu mă aştept la întreruperi în aprovizionare", a subliniat Vaiciunas.

Cu toate acestea, în Estonia vânzările de generatoare electrice au crescut puternic, consumatorii fiind îngrijoraţi că ar putea apărea întreruperi în aprovizionare.

Potrivit lui Priit Vaio, director de vânzări la magazinul de articole de bricolaj Bauhof, "în luna ianuarie 2025, vânzările de generatoare au crescut de mai multe zeci de ori comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut".

În paralel, ţările baltice îşi vor majora capacităţile de producţie locală de energie, inclusiv prin parcuri eoliene offshore care ar urma să fie construite în Marea Baltică.

După deconectare, sistemul energetic din enclava rusă Kaliningrad va funcţiona în "regim insular", fără a mai fi conectat la reţeaua din Rusia continentală. Întrebat despre această întrerupere, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat, săptămâna trecută, că Rusia va "lua toate măsurile necesare pentru a garanta funcţionarea fiabilă şi continuă a sistemului său energetic". A

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Detectiv de artă: Şanse de 50% ca artefactele româneşti furate de la Muzeul Drents să fi fost topite pentru aur

Detectivul de artă Arthur Brand crede că există o şansă de 50% ca hoţii care au furat Coiful de la Coţofeneşti şi cele trei brăţări dacice de la Muzeul Drents din Assen să fi topit comorile româneşti pentru aur.

UE anunţă "progrese substanţiale" în privinţa creării unui tribunal care să judece agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei

Ucraina, Comisia Europeană şi Consiliul Europei au anunţat marţi că au fost înregistrate "progrese substanţiale" în negocierile pentru înfiinţarea unui tribunal special care să judece delictul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.

Un lider Hamas respinge dorinţa lui Trump de a prelua controlul Fâşiei Gaza. „Declaraţiile sunt ridicole şi absurde”

Mişcarea islamistă palestiniană Hamas respinge pretenţiile lui Donald Trump de a prelua controlul Fâşiei Gaza drept ”ridicole şi absurde”, relatează Reuters.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.