"Taramul celor liberi", numarul 1 mondial la numarul de puscariasi pe cap de locuitor

61370015

Nicio tara din lume nu si-a incarcerat un procent mai mare din populatie ca Statele Unite, arata un raport intocmit de Centrul International pentru Studiul Inchisorilor, citat de HuffingtonPost.

Chiar daca in imnul sau national se vorbeste despre "Land of the free" - "taramul celor liberi", Statele Unite au cel mai mare numar de puscariasi pe cap de locuitor.

Cu 716 oameni inchisi in spatele gratiilor la fiecare 100.000 de locuitori, SUA ocupa prima pozitie in top, urmata de state mici precum St Kitts and Nevis sau Seychelles. Rusia e abia pe locul 7.

Huffington Post noteaza ca numarul persoanelor incarcerate a scazut pentru al treilea an consecutiv, dar ca acesta depaseste in continuare 2 milioane, reprezentand 25% din totalul la nivel mondial.

statistica inchisori
Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Ghidul New York Times pentru medicii straini care vor sa lucreze in SUA. Piedicile pentru un roman

Mii de medici straini se lovesc de bariere ca sa le fie recunoscute studiile si aptitudinile in SUA.

Merkel: Cresterea taxelor ar fi "otrava" pentru economia Germaniei

Cresterea taxelor ar fi "otrava" pentru economia Germaniei, a declarat cancelarul german Angela Merkel, in contextul campaniei pentru alegerile parlamentare programate in luna septembrie, transmite Bloomberg.

Turnul din Pisa isi reduce treptat gradul de inclinare. Lucrarile de restaurare avanseaza

Faimosul turn inclinat din Pisa, unul din simbolurile turistice ale Italiei, incepe sa se indrepte. Specialistii lucreaza la consolidarea lui si in curand bizara pozitie care l-a facut celebru in intreaga lume ar putea deveni istorie.

Recomandări
România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.