Doi romani raman in arest in Italia, desi probele ADN nu ii incrimineaza!

×
Codul embed a fost copiat

Povestea celor doi romani banuiti de viol, care a infuriat din nou Italia, este tot mai incalcita. Si al doilea rand de teste ADN arata ca barbatii nu au legatura cu cazul, insa sunt in continuare in puscarie.

Unul dintre ei, pentru ca si-a recunoscut fapta, atunci cand a fost retinut. A facut-o, presat de politistii romani, care au participat la ancheta, scrie un ziar din Peninsula.

Al doilea, ar fi totusi implicat, intr-o alta oroare. Se vorbeste insa si despre suspectul cu numarul 3, cautat acum in Romania.

Si al doilea test ADN facut de anchetatori ii exclude pe cei doi romani arestati in cazul adolescentei de 14 ani, violata intr-un parc din Roma. Asadar nici Alexandru Layos, nici Karol Racz nu ar fi participat la infractiune, arata rezultate legistilor.

Daca in cazul lui Layos, exista o declaratie potrivit careia el a recunoscut ca a comis violul si poate fi tinut in continuare in arest, in situatia lui Racz nu ar mai fi motive care sa-l tina dupa gratii in acest dosar. Mai mult, avocatul sau sustine ca adolescenta ar fi descris o alta persoana si nicidecum pe clientul lui.

Citește și
Madalin Voicu
M. Voicu: Italienii ii folosesc pe tigani pentru munca la negru!

Exista insa informatii potrivit carora Racz ar fi fost identificat de o alta femeie de 41 de ani, ca fiind autorul unui viol comis in ianuarie. Asadar, ramane in celula.

Ancheta insa si-a mutat centrul de greutate din Italia. Un politist italian se afla inca de la inceputul acestei saptamani in Romania. Impreuna cu ofiteri romani de la Investigatii Criminale au inceput cercetarile in cazul unui alt suspect, cel cu numarul 3. Ar fi vorba despre un barbat, ruda cu Layos, care ar fi participat la viol. Pana acum au fost facute investigatii in judetele Vaslui si Iasi.

In ziarul "Il Tempo", jurnalistii italieni citeaza surse din randul anchetatorilor italieni care - sub protectia anonimatului - aduc grave acuzatii politistilor romani care au participat la caz. Mai precis, ii acuza pe acestia ca l-au determinat pe Layos sa spuna ca el a comis fapta.

Una dintre declaratii suna asa: "Violente, nu, nu au existat, presiuni, poate, presiuni din partea politistilor romani. Romanii sunt terorizati de politistii din tara lor, in mod clar acolo nu este ca la noi".

Autoritatile romane au reactionat imediat: "Inspectoratul general a Politiei Romane apreciaza ca nefondate afirmatiile publicate de jurnalistul cotidianului Il Tempo si le considera inexacte si neoficiale"

Cazul adolescentei din Roma a stat pe primele pagini ale ziarelor si a deschis stirile multe zile dupa 14 februarie, atunci cand fata s-a plans ca a fost violata intr-un parc din Roma.

In urma unor razii de proportii, atunci au fost arestati cei doi suspecti romani, care au fost acuzati si de viol si de agresiune - l-ar fi batut pe prietenul victimei.

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Citește și...
Un nou suspect in cazul adolescentei violate la Roma se afla in Romania
Un nou suspect in cazul adolescentei violate la Roma se afla in Romania

Un al treilea suspect in cazul adolescentei violate la Roma pe 14 februarie a fost identificat de autoritatile romane, el fiind pe teritoriul Romaniei, sustine cotidianul italian Il Messaggero.

M. Voicu: Italienii ii folosesc pe tigani pentru munca la negru!
M. Voicu: Italienii ii folosesc pe tigani pentru munca la negru!

Madalin Voicu a dezbatut, alaturi de Alex Dima si impreuna cu utilizatorii site-ului www.stirileprotv.ro problema romilor de dincolo de granita.

Mostrele ADN ale romanilor arestati pentru viol in Italia, neconcludente
Mostrele ADN ale romanilor arestati pentru viol in Italia, neconcludente

Mostrele ADN prelevate de la cei doi romani arestati pentru violarea unei adolescente italience la 14 februarie nu corespund cu probele luate de la victima. Asa ca testele vor fi repetate.

Recomandări
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”

Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat” din cauza evenimentelor recente, care au legătură cu situația din Groenlanda, provocate de președintele SUA, Donald Trump.  

O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”
O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”

Anul acesta, luna ianuarie își confirmă numele de gerar. Este iarnă ca la carte în România. După zile și nopți foarte reci, de luni, 19 ianuarie, toată țara intră sub un cod galben.

Cine este eroul care și-a riscat viața pentru a salva fetița căzută într-un lac în Craiova. Primele declarații din spital
Cine este eroul care și-a riscat viața pentru a salva fetița căzută într-un lac în Craiova. Primele declarații din spital

Indianul de 47 de ani care fără să stea pe gânduri și-a pus viața în pericol ca să salveze o fetiță căzută într-un lac înghețat va fi făcut cetățean de onoare al Craiovei. Deocamdată, este internat, la fel și copila.