Statele Unite cer sechestrarea petrolierului iranian reținut de o lună în Gibraltar

62069804
AP

Statele Unite au cerut autorităţilor din Gibraltar în numele asistenţei juridice să pună sub sechestru petrolierul iranian reţinut de o lună, în timp ce teritoriul britanic se pregăteşte să îl lase să plece, a anunţat joi ministerul public din Gibraltar.

Avocatul Joseph Triay, reprezentând ministerul public, nu a explicat în faţa Curţii supreme din Gibraltar motivele pe care se bazează cererea Departamentului Justiţiei american.

Instanţa, care urmează să decidă prelungea sau imobilizarea petrolierului Grace 1, suspectat că transporta petrol în Siria încălcând un embargou european, a amânat şedinţa pentru ora 16:00 (14:00 GMT).

Fără această solicitare, primită la 1:30 (23:30 GMT miercuri), "nava ar fi plecat", a declarat preşedintele Curţii, judecătorul Anthony Dudley.

Între timp, căpitanul şi trei ofiţeri ai Grace 1, puşi în libertate pe cauţiune, au fost eliberaţi oficial, a anunţat un purtător de cuvânt al guvernului din Gibraltar

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Donald Trump acuză Canada pentru fumul incendiilor care a ajuns în SUA. Președintele amenință cu noi tarife comerciale

Preşedintele american Donald Trump a declarat vineri că responsabilitatea pentru fumul provenit de la incendiile de vegetaţie care acoperă o mare parte din zona central-vestică şi estică a Statelor Unite aparţine Canadei.

Focul din Spania continuă să se extindă. Peste 1.000 de localnici au fost evacuați, iar autoritățile sunt în alertă

Este o vară de coșmar în Spania. Alimentat de vânt, incendiul care a izbucnit lângă Zaragoza, în nord-estul țării, a mistuit deja peste 12 mii de hectare. Mai bine de o mie de localnici au fost evacuați, mulți dintre ei preventiv.

Popularitatea lui Trump, la cel mai scăzut nivel. Televiziunile nu-i mai difuzează discursurile. ”Încearcă să fure alegerile”

China a respins vehement acuzațiile președintelui american Donald Trump, potrivit căruia Beijingul s-ar fi amestecat în alegerile din 2020, în favoarea lui Joe Biden.

Recomandări
Popularitatea lui Trump, la cel mai scăzut nivel. Televiziunile nu-i mai difuzează discursurile. ”Încearcă să fure alegerile”

China a respins vehement acuzațiile președintelui american Donald Trump, potrivit căruia Beijingul s-ar fi amestecat în alegerile din 2020, în favoarea lui Joe Biden.

Nadia Comăneci, la 50 de ani de la primul 10: „Nu m-a schimbat ca om, dar mi-a arătat că pot face chiar mai mult”. FOTO

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES la 50 de ani de la primul 10 din istorie, că nota maximă obținută la Jocurile Olimpice de la Montreal nu i-a schimbat viața, ci i-a arătat că își poate depăși limitele.

”Monstru” descoperit în Dunăre, la Galați. Cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, probabil din cauza țărilor din amonte

Cu Dunărea la cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, în Galați se caută soluții pentru situația în care nu vom mai putea să luăm apă din fluviu pentru populație.