Rusul care încearcă să destabilizeze SUA. Washingtonul oferă 10 milioane de dolari în schimbul unor informații legate de el

62491831

Autorităţile americane au anunţat că oferă o primă de 10 milioane de dolari pentru orice informaţii în legătură cu bloggerul rus Rîbar care, potrivit Washingtonului, încearcă să destabilizeze SUA în contextul electoral actual.

Nouă persoane sunt identificate într-un comunicat al Rewards for Justice, un program antiterorist de adunare de informaţii care ţine de Departamentul de Stat.

Printre cei acuzaţi că au lucrat în "operaţiunile de influenţă nefastă ale Rîbar" se află Mihail Zvinciuk, fondatorul Rîbar, care este un canal de Telegram apropiat de armata rusă, informează AFP.

Peste 1,3 milioane de abonaţi urmăresc informaţiile Rîbar privind conflictul din Ucraina. Însă, potrivit autorităţilor americane, blogul nu se limitează la acest lucru.

"Rîbar gestionează reţelele sociale ale canalelor de propagandă #HOLDTHELINE şi #STANDWTHTEXAS, care promovează interesele politice ale guvernului rus în SUA", susţine Rewards for Justice într-un comunicat.

Acelaşi text vorbeşte despre tentative ale Rîbar de a "semăna discordie, de a provoca diviziuni sociale, de a alimenta disensiunile partizane şi rasiale şi de a încuraja ura şi violenţele în SUA".

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Flăcările scapă de sub control în Spania. Un nou val de caniculă amenință să agraveze dezastrul. „A fost înspăimântător”

Este alertă în centrul Spaniei din cauza unui incendiu de vegetație greu de controlat. Flăcările se propagă cu repeziciune într-o zonă aflată la doar 100 de kilometri nord de Madrid.

Donald Trump l-a asigurat pe Benjamin Netanyahu că nu va fi arestat în Statele Unite

Donald Trump a dat asigurări luni că prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu nu va fi arestat în Statele Unite, la două zile după ce primarul orașului New York, Zohran Mamdani, afirmase că analizează în continuare această posibilitate.

Fraţii Tate se opun extrădării lor către Regatul Unit. Avocatul milionarilor: „Este motivată politic. Sunt nevinovați”

Influencerul Andrew Tate și fratele său Tristan vor contesta extrădarea lor către Regatul Unit, unde sunt urmăriți în special pentru presupuse violuri, a anunțat luni avocatul lor, considerând că arestarea lor în Statele Unite este „motivată politic”.

Recomandări
Oana Țoiu, despre includerea României în Visa Waiver: „Rămâne o prioritate, numărul de refuzuri este mai mare”

Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, afirmă că includerea României în programul Visa Waiver rămâne o prioritate, însă decizia depinde de administraţia Trump, dialogul politic şi reducerea ratei de refuz a vizelor.

„Război” în PNL. Conducerea partidului a demis șefii a șase filiale, în plin scandal intern, după ședința BPN

Conflictul din PNL escaladează. După aproape trei ore de ședință, conducerea partidului a decis schimbarea șefilor a șase filiale - Ialomița, Galați și sectoarele 2, 3, 4 și 5 din București.

MAE, atenţionare de călătorie pentru Italia. Grevă la nivel naţional în transportul aerian

Ministerul Afacerilor Externe îi avertizează pe românii care călătoresc în Italia că marți va avea loc o grevă națională în transportul aerian. Protestul, programat pe durata întregii zile, poate provoca întârzieri și anulări de zboruri.