Putin vrea noi sancțiuni împotriva SUA ca răspuns la prăbușirea rublei

61974708
Getty

Preşedintele Vladimir Putin a discutat despre posibilele noi sancţiuni ale Statelor Unite împotriva Rusiei vineri cu Consiliul rus de Securitate, a anunţat agenţia de presă TASS.

Departamentul de Stat american a anunţat miercuri o nouă rundă de sancţiuni vizând Rusia, provocând prăbuşirea rublei la minimul ultimilor doi ani şi declanşând o vânzare de valută extinsă, pe fondul temerilor că Rusia rămâne blocată într-o spirală a sancţiunilor care nu se mai termină, potrivit Agerpres.

Un proiect de lege introdus săptămâna trecută de senatori republicani şi democraţi anunţă noile sancţiuni ce vizează limitarea operaţiunilor mai multor bănci ruse controlate de stat în Statele Unite şi restricţii privind utilizarea dolarului de către ele.

Putin şi membrii Consiliului rus de Securitate au considerat că ultima rundă de sancţiuni este "absolut ilegală" în conformitate cu legislaţia internaţională, a declarat Peskov.

Joi, purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei ruse, Maria Zaharova, a avertizat că Rusia va elabora "măsuri de retorsiune" la noile sancţiuni anunţate de Washington împotriva Moscovei în legătură cu atacul cu agent neurotoxic Noviciok în Marea Britanie, vizându-l pe fostul agent secret rus Serghei Skripal.

Miercuri, publicaţia rusă Kommersant a dezvăluit ceea ce a numit a fi un proiect de sancţiuni americane care ar cere, între altele, o anchetă asupra presupusei averi personale a preşedintelui rus Vladimir Putin şi ar interzice cetăţenilor americani să cumpere obligaţiuni suverane ruse. Potrivit Kommersant, proiectul ar viza de asemenea importante bănci publice ruse ca Sberbank, VTB şi Gazprombank, dar şi sectorul hidrocarburilor, esenţial pentru economia Rusiei, amintesc TASS şi France Presse.
 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Zelenski: Kushner și Witkoff sunt „în permanență în discuții cu Iranul și nu au timp pentru Ucraina"

Volodimir Zelenski a deplâns marți, într-un interviu, că negociatorii americani Steve Witkoff și Jared Kushner „sunt în permanență în discuții cu Iranul și nu au timp pentru Ucraina".

O țară din Europa le sugerează cetățenilor să folosească mai mult electrocasnicele pe timpul verii. Care este motivul

Potrivit noilor planuri, oamenii ar putea fi încurajați să folosească electrocasnice precum mașinile de spălat sau mașinile de spălat vase ori să își încarce mașinile electrice în perioadele în care există surplus de energie eoliană și solară.

Soția premierului spaniol Pedro Sánchez, Begoña Gómez, pusă sub acuzare pentru corupție

Soția lui Pedro Sánchez, Begoña Gómez, și alte două persoane au fost puse sub acuzare în urma unei anchete declanșate de un grup cu legături cu extrema dreaptă. 

Recomandări
Topul scumpirilor în România. Efectele complete ale războiului din Iran se vor vedea în prețuri abia de luna aceasta

Scumpirea carburanților se vede deja în inflație. Potrivit Institutului Național de Statistică, rata anuală s-a apropiat din nou de 10%, în martie. 

Ce tipuri de medicamente vrea să România să obțină de la Pfizer în locul vaccinurilor anti-COVID

Ministerul Sănătății intră la negocieri vitale cu compania Pfizer. Statul român încearca să obțină medicamente inovatoare în locul vaccinurilor anti-COVID pe care nu le-a mai cumpărat.

Cum se va desfășura votul crucial al PSD pe 20 aprilie. „Manipularea” lui Sorin Grindeanu, contestată și de social-democrați

Soarta coaliției de la guvernare se decide in următoarele zile. Luni, pe 20 aprilie, cei din PSD vor vota dacă rămân sau nu în cabinetul condus de Ilie Bolojan.