Un profesor din Marea Britanie, obligat sa isi dea jos hanoracul pentru ca ii ofensa pe clientii unui pub. Ce scria pe el

61821950

Nurul Islam, un profesor in varsta de 32 de ani, a ramas socat atunci cand barmanul unui pub dintr-un orasel de langa Londra i-a cerut sa isi dea jos hanoracul care avea inscriptionat pe spate numele barbatului.

Gestul chelnerului ar fi fost alimentat de reactiile clientilor, care s-au simtit ofensati de cuvantul "Islam", dupa atentatul de la Nisa, in care 84 de oameni si-au pierdut viata si alti 303 au fost raniti, relateaza Daily Mail.

"M-am simtit ca si cum nu as putea sa imi spun numele in propria mea tara. Bunicul meu mi-a dat acest nume, a luptat in cel de-Al Doilea Razboi Mondial impotriva tiraniei. Cred ca si-a batut joc de acest lucru. Era adult, trebuia sa se fi informat sis a nu fie atat de ignorant." a declarat profesorul.

Nurul a mers la pub pentru a se vedea cu alti profesori. Toti facea parte intr-un program educational si purtau hanorace cu numele lor inscriptionate pe spate.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Un avion al fortelor aeriene din India cu 29 de militari la bord a disparut de pe radare

Un avion de transport al fortelor aeriene din India cu 29 de militari la bord a disparut vineri deasupra Golfului Bengal, iar autoritatile au lansat operatiuni de cautare, transmit DPA si Reuters.

Barbat din Florida, impuscat de un politist in plina strada. Victima incerca sa calmeze un pacient bolnav de autism

Un barbat de culoare din Florida a fost impuscat de un reprezentant al legii in timp ce incerca sa-si ajute pacientul. Evenimentul este investigat acum de politia din Miami.

"Parintele articolului 50", despre iesirea Marii Britanii din UE: "Brexit-ul e un dezastru. Ei au de pierdut"

Fostul premier italian care a redactat clauza ce permite iesirea unei tari din UE, special pentru a evita nemultumirile Londrei, a declarat ca Bruxelles-ul nu ar trebui sa faca nicio concesie in negocierile privind iesirea din blocul comunitar.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.