Primul șef de stat care ar fi murit din cauza Covid-19. Spunea că Dumnezeu a oprit pandemia în țara sa

62131628
Getty

Președintele din Burundi a murit din cauza noului coronavirus, scrie agenția de presă turcă Anadolu, care citează presa locală.

Pierre Nkurunziza a încetat din viață pe 8 iunie, în orașul Karusi din centrul țării. Potrivit datelor furnizate de autorități, decesul ar fi fost provocat de un stop cardiac.

Mai multe publicații susțin însă că adevărul a fost ascuns din cauza poziției lui Nkurunziza din timpul pandemiei.

Președintele din Burundi a spus că virusul este transmis prin aer, iar ”Dumnezeu a curățat coronavirusul de pe cerul din Burundi”.

Mai mult, pe 15 mai, reprezentanții Organizației Mondiale a Sănătății au fost goniți din țară pentru că ar fi manipulat pandemia.

În Burundi, au fost raportate mai puțin de 100 de cazuri de coronavirus și un singur deces.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Beijing a intrat în ”stare de război” din cauza noului focar de coronavirus

Numărul cazurilor de infectare cu coronavirus a trecut de 8 milioane pe glob, iar în Statele Unite s-au înregistrat cele mai multe decese, aproape 120.000. Situația din China a devenit însă din nou gravă.

Europa începe să se redeschidă. Ţara care vrea să fie "cea mai sigură destinaţie de vacanţă"

Un medicament ieftin, folosit în mod normal pentru probleme reumatice, dar şi astm sau alergii severe, poate fi un tratament eficient şi la îndemână pentru tratarea bolnavilor de Covid.

Dramă în sport. O campioană a murit la doar 16 ani, după un accident în Alpi

O alpinistă în vârstă de doar 16 ani a încetat din viață în urma unui accident tragic. Ea a alunecat și a căzut de la o înălțime de peste 150 de metri, potrivit polițiștilor montani, citați de Euronews.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.