Președintele R. Moldova, mesaj pentru Klaus Iohannis: Vă mulțumesc pentru suportul acordat

61888585
Inquam

Preşedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, i-a trimis o scrisoare de felicitare omologului român, Klaus Iohannis, cu ocazia Zilei Naţionale a României, mulţumindu-i pentru suportul acordat ţării vecine.

”Îmi face o deosebită plăcere să Vă adresez, în numele poporului Republicii Moldova şi al meu personal, cele mai sincere şi cordiale felicitări cu prilejul Zilei Naţionale a României, însoţite de urări de pace şi prosperitate pentru poporul român”, scrie Igor Dodon.

El îşi exprimă aprecierea pentru caracterul constructiv al relaţiilor tradiţionale de prietenie şi cooperare moldo-române, bazate pe principii de parteneriat şi susţinere reciprocă.

”Totodată, ţin să Vă aduc sincere mulţumiri pentru suportul acordat de România Republicii Moldova. Am ferma convingere că şi pe viitor vom menţine un dialog politic activ, iar raporturile de prietenie şi colaborare existente între ţările noastre vor continua să se dezvolte şi să se consolideze pe multiple planuri, spre beneficiul ambelor state. Dorindu-Vă frumoase realizări în activitatea Dumneavoastră de mare răspundere, Vă rog să acceptaţi, Excelenţă, asigurarea înaltei mele consideraţii”, se arată în scrisoarea transmisă de către preşedintele Republicii Moldova preşedintelui României.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Trump cere concedierea lui Jimmy Kimmel după ce prezentatorul a spus că Prima Doamnă a SUA este o văduvă ”în devenire''

Preşedintele american Donald Trump a cerut luni ca postul de televiziune ABC să-l concedieze pe prezentatorul Jimmy Kimmel, acuzându-l că a făcut o "incitare josnică la violenţă" printr-o glumă care a vizat-o pe Prima Doamnă a SUA.

Casa Albă: „Cultul urii venit din partea stângii” a condus la a treia tentativă de asasinat a lui Donald Trump în doi ani

Casa Albă atribuie responsabilitatea atacului produs la o gală de presă, la care a fost prezent sâmbătă președintele american Donald Trump la Washington, unui „cult al urii al stângii”, relatează AFP.

Obiect asemănător unei drone, descoperit pe un bloc din centrul Chișinăului. Locatarii au fost evacuați

Un obiect asemănător unei drone a fost descoperit în noaptea de luni spre marţi pe un bloc din sectorul Centru al Chişinăului de către un cetăţean, care a alertat autorităţile, relatează Radio Chişinău şi NewsMaker

Recomandări
Moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului Bolojan, depusă marți la Parlament. Au fost strânse semnăturile

Moţiunea de cenzură, iniţiată de PSD împreună cu AUR împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, urmează să fie depusă marţi, la Parlament.

Se amână scumpirea biletelor de la metrou. Ministrul interimar de la Transporturi a pus proiectul în consultare publică

Metrorex ar putea amâna cu 60 de zile aplicarea noilor tarife la metrou, potrivit unui proiect de ordin, timp în care compania trebuie să analizeze impactul economic, social și asupra mobilității urbane al majorării prețurilor.

Vremea se răcește accentuat de 1 Mai în toată țara. Temperaturi mai mici cu până la 12 grade față de normal

Vremea se răcește accentuat de miercuri, 29 aprilie, în toată țara, iar joi și vineri va fi deosebit de rece pentru această perioadă, cu abateri de 8–12 grade față de normal.