O tornadă a distrus zeci de clădiri în Belgia și a rănit 17 persoane

62196951
Profimedia

Şaptesprezece persoane au suferit răni uşoare după ce o tornadă a lovit în acest weekend localitatea Beauraing din sudul Belgiei, informează duminică DPA, care citează agenţia de presă Belga.

 

Imaginile difuzate de media belgiene prezintă clădiri cu acoperişuri smulse, geamuri sparte şi maşini avariate după furtuna de sâmbătă.

Au fost raportate pagube la 92 de clădiri, iar aproximativ 10 structuri au fost grav avariate şi nu mai sunt locuibile, conform relatării care citează autorităţi locale.

Majoritatea persoanelor rănite se aflau pe terasa unei cafenele la momentul producerii furtunii, conform relatării.

Localitatea Beauraing este situată la sud de oraşul belgian Namur, în apropiere de frontiera cu Franţa.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
Citește și...
Un vas de pescuit a fost atacat și s-a scufundat în Marea Neagră. Garda de Coastă turcă anunță că un marinar a murit

Un vas de pescuit sub pavilion turcesc a fost atacat și s-a scufundat în largul coastei de nord a Mării Negre, un marinar murind și alți patru fiind răniți, a anunțat vineri seară Garda de Coastă a Turciei.

Îngrijorare în Norvegia: prințesa moștenitoare Mette-Marit are nevoie urgentă de un transplant de plămâni

În Norvegia, familia regală e în atenția tuturor, după ce s-a aflat că soția prințului moștenitor se află pe lista de așteptare pentru un transplant de plămâni.

UE accelerează extinderea în Balcani: Muntenegru ar putea deveni al 28-lea stat membru în 2028

Liderii Uniunii Europene și ai statelor din Balcani s-au întâlnit vineri în Muntenegru, pentru discuții privind extinderea blocului comunitar.

Recomandări
Președintele Nicuşor Dan a convocat o şedinţă la Constanţa, privind consolidarea apărării pe litoralul românesc

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru sâmbătă o şedinţă de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanţa şi în largul Mării Negre.

Ce catastrofă s-ar fi putut produce în Portul Constanța dacă drona ar fi explodat lângă cele 900 de tone de azotat de amoniu

Corespondentul Pro TV Yvette Mîrza a fost, vineri, în Portul Constanța, pentru a vedea ce fac autoritățile mai departe și ce riscuri au existat acolo.

Reacția lui Zelenski după ce Putin a respins oferta unei întâlniri față în față: „Nu vrea să pună capăt războiului”

Vladimir Putin a respins oferta președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, de a avea o întâlnire față în față.