Nicolas Sarkozy numeste membrii noului Guvern francez

60454211

Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, a numit duminica un nou Guvern care, in afara de premierul Francois Fillon, ii include pe Michele Alliot-Marie la Afaceri Externe, Alian Juppe la Aparare si Christine Lagarde mentinuta la Finante.

Alain Juppe, in varsta de 65 de ani, fost premier, il inlocuieste pe Herve Morin, de centru. Michele Alliot-Marie, in varsta de 64 de ani, il inlocuieste pe Bernard Kouchner, de stanga, care s-a aliat in 2007 cu presedintele Nicolas Sarkozy.

Componenta ii confera acestui Guvern o coloratura politica mai de dreapta decat avea precedentul. In afara de Herve Morin, un alt reprezentant de prim-plan al taberei de centru, Jean-Louis Borloo, a decis sa paraseasca echipa lui Nicolas Sarkozy.

Portofoliile legate de afaceri externe sunt completate prin nominalizare lui Henri de Raincourt la Cooperare si de cea a lui Laurent Wauquiez, secretar de stat pentru Afaceri Europene. Ministerul de Interne ii ramane lui Brice Hortefeux, un apropiat al presedintelui. El recupereaza si Imigrantia, ceea ce marcheaza disparitia Ministerului Imigratiei si Identitatii Nationale a carui infiintare in 2007 a suscitat numeroase controverse.

Guvernul francez a demisionat! Francois Fillon numit din nou premier

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Epidemia de Ebola provoacă o alertă internațională. SUA introduc restricții. ”Numărul cazurilor ar putea exploda”

Organizația Mondială a Sănătății a tras un semnal de alarmă cu privire la amploarea epidemiei de Ebola, care a provocat deja peste 130 de decese și se răspândește rapid în estul Republicii Democrate Congo. 

Trump nu se mai grăbește să oprească războiul din Iran, la o zi după ce zicea că îl încheie rapid. „Nu e nicio grabă”

Donald Trump a declarat că nu se grăbește să ajungă la un acord de pace cu Iranul, după ce marți repeta că războiul se va încheia foarte repede. Trump a amenințat că armata americană este gata de un atac masiv dacă Teheranul refuză încheierea unui acord. 

Rusia și China își întăresc alianța: peste 20 de acorduri semnate. Și totuși, marele proiect al lui Putin rămâne blocat

Xi Jinping l-a primit pe Vladimir Putin la Beijing, la fel cum îl primise acum câteva zile pe Donald Trump.

Recomandări
Bolojan, după ședința pe PNRR: România intră în negocieri decisive cu Bruxelles pentru a evita pierderea fondurilor

Premierul demis Ilie Bolojan a anunțat, după ședința de la Guvern dedicată PNRR, că accesarea fondurilor europene rămâne o prioritate, în condițiile în care România intră într-o perioadă decisivă de negocieri cu Comisia Europeană. 

Continuă consultările de la Cotroceni. Când ar urma „runda a doua” cu partidele parlamentare

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Decizie oficială în cazul blocului din Rahova afectat de explozie. Soluția cu cele mai mici riscuri găsită de specialiști

Blocul distrus în octombrie în cartierul Rahova din Capitală de o explozie va fi tăiat în două de specialiști în demolări, iar partea afectată va fi mărunțită și înlăturată.