Guvernul francez a demisionat! Francois Fillon numit din nou premier

×
Publicitate

UPDATE: Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, l-a numit duminica pe Francois Fillon in functia de premier din care acesta demisionase sambata seara.

Demisia guvernului nu a luat nimeni prin surprindere. Nicolas Sarkozy anuntase ca doreste o remaniere guvernamentala inca din vara, dar a amanat-o pana dupa adoptarea mult contestatei reforme a pensiilor.

Noul guvern, a carui componenta va fi anuntata duminica, va avea doar 26 de membri, fata de 37 in prezent. Este foarte probabil ca Francois Fillon sa isi pastreze functia de prim-ministru.

Analistii spun ca, prin schimbarea guvernului, Sarkozy incearca sa-si recastige popularitatea, cu doi ani inainte de alegerile prezidentiale.

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
7 morti si 4 raniti dupa un incendiu intr-o cladire de imigranti din Dijon

Sapte persoane au murit si alte patru au fost grav ranite, in noaptea de sambata spre duminica, intr-un incendiu produs intr-o cladire unde locuiau muncitori imigranti la Dijon, in partea central-estica a Frantei.

Au castigat 260 de milioane de dolari la Loto!

Noroc chior pentru niste americani din Detroit. Au de impartit 260 de milioane de dolari, castigati la loterie.

Stare de urgenta in Belgia din cauza inundatiilor!

Ploile abundente din ultimele 24 de ore au umflat raurile si au provocat inundatii in mai multe regiuni din Belgia.

Recomandări
Dronă marină încărcată cu explozibil, distrusă de un F-16 românesc în apropierea Neptun Deep. Momentul, filmat. VIDEO

O dronă marină încărcată cu explozibil a fost distrusă de Armata Română, după ce a fost identificată joi dimineață la câteva sute de metri de lucrările pentru extracția gazelor din zona platformei Neptun Deep, în Marea Neagră. 

Solicitare pentru avansarea în grad a lui David Popovici și decorarea Alexandrei Căpitănescu. Ce distincții sunt propuse

Alexandra Căpitănescu și David Popovici ar putea primi distincții din partea statului român. Delegații de Tineret ai României la ONU au solicitat oficial decorarea artistei și avansarea înotătorului în Ordinul „Steaua României”.

Ursula von der Leyen, după distrugerea dronei marine în Marea Neagră: „Este vorba de un război hibrid”

Ursula von der Leyen reacționează după ce România a distrus o dronă marină în apropierea platformei „Neptun Deep”. Șefa Comisiei Europene avertizează asupra unei campanii tot mai intense de amenințări, parte a unui „război hibrid”.