Motivul pentru care Arabia Saudită vrea să transforme Qatarul într-o insulă

61980971

Un oficial saudit a sugerat, vineri, că Arabia Saudită avansează cu planul de a săpa un canal care să transforme Qatarul într-o insulă, pe fondul unei dispute diplomatice între națiunile din Golf.

"Aștept cu nerăbdare detalii despre implementarea proiectului insulei Salwa, un proiect minunat și istoric care va schimba geografia regiunii", a declarat Saud al-Qahtani, consilier senior al lui Mohammed bin Salman, pe Twitter.

Planul, care ar separa fizic peninsula Qatar de continentul saudit, este cel mai recent punct de tensiune într-o dispută de 14 luni între cele două state, potrivit The Guardian.

Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Bahrain și Egipt au redus legăturile diplomatice și comerciale cu Qatar în iunie 2017, acuzând statul că susține terorismul.

În aprilie, site-ul pro-guvernamental Sabq a anunțat că executivul intenționează să construiască un canal cu o lungime de 60 km și o lățime de 200 m care se întinde pe granița Arabiei Saudite cu Qatar.

O parte a canalului, care ar costa aproximativ 2,8 miliarde de riali (750 milioane de dolari), ar fi rezervată unei instalații de gestionare a deșeurilor nucleare.

Cinci companii anonime specializate în săpături de astfel de instalații au fost invitate să liciteze pentru proiect, iar câștigătorul va fi anunțat în septembrie, potrivit ziarului Makkah.

Autoritățile din Arabia Saudită nu au răspuns solicitărilor cu privire la acest subiect și nu a existat nicio reacție imediată asupra planului din Qatar.

Criza a afectat atât preţul internaţional al petrolului, cât şi zborurile aeriene, iar Statele Unite încearcă să tempereze conflictul. Acesta a escaladat după o dispută privind susţinerea Qatarului pentru Frăţia Musulmană din Egipt, dar şi o serie de acuzaţii referitoare la o colaborare cu Iranul.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
CNN, după scrisoarea avocatului Giuliani către Iohannis: "Face de râs SUA"

Un editorialist de la CNN a comentat situaţia provocată de scrisoarea trimisă de Rudolph Giuliani preşedintelui Klaus Iohannis.

Reacția violentă a unei șoferițe după ce șoferul unui autobuz i-a făcut observație în trafic

După ce i-a tăiat calea unui autobuz, o şoferiţă furioasă a spart şi unul dintre geamurile autovehiculului. Totul s-a întâmplat la Washington, iar femeia a fost arestată.

Român dat în urmărire internațională, descoperit în dulapul cu hăinuțele fiicei de 4 ani, în Italia

Un român condamnat la 6 ani de închisoare în țară și dat în urmărire internațională a fost descopeprit întâmplător în Italia.

Recomandări
VIDEO cu Eclipsa de Soare. Europa a avut parte de o eclipsă totală de Soare, prima după 27 de ani

Miercuri, 12 august 2026, a avut loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care a putut fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice.

Forțele Navale: Dronele descoperite lângă Neptun Deep erau rusești. Avem 159 de mine marine distruse

Şeful Statului Major al Forţelor Navale, Mihai Panait, a afirmat că dronele descoperite şi distruse în Marea Neagră, în zona Neptun Deep, au fost de provenienţă rusească. 

Oficial moldovean întrerupe o întrebare în rusă: ”Nu vă înțeleg”. La repetare în română: ”Mulțumesc că vorbiți limba de stat”

Ministrul apărării din Republica Moldova, Anatolie Nosatîi, a întrerupt o jurnalistă de la NewsMaker care îi adresa o întrebare în rusă. La reluarea întrebării în română, ministrul i-a mulțumit jurnalistei pentru că vorbește limba de stat.