Marea Britanie, anchetă penală în legătură cu scurgerile de informaţii despre Trump

62059078

Scotland Yard a anunţat vineri seară că a deschis o anchetă privind scurgerea în presă a unor note diplomatice extrem de critice la adresa lui Donald Trump.

"Unitatea antiteroristă a poliţiei metropolitane (din Londra), care are responsabilitatea naţională de a ancheta asupra unor eventuale infracţiuni penale la legea privind secretele oficiale, a deschis o anchetă criminală, a anunţat şeful adjunct al Scotland Yard, Neil Basu, într-un comunicat.

"Date fiind consecinţele prezentate pe larg în presă ale acestei scurgeri de informaţii, sunt convins că acesta a dăunat relaţiilor internaţionale ale Marii Britanii şi clar va fi în interesul publicului de a-i traduce în justiţie pe cel sau pe cei vinovaţi", a adăugat Neil Basu.

Într-o serie de telegrame publicate în presă săptămâna trecută, ambasadorul britanic în SUA, Kim Darroch, îl califica pe preşedintele Trump ca 'instabil' şi 'incompetent', iar administraţia americană drept 'unică în disfuncţionalitatea sa'.

Aceste scurgeri au provocat furia preşedintelui american care a afirmat luni că SUA nu ar mai fi avut "contact" cu Kim Darroch, un "tip foarte prost". Donald Trump a criticat-o de asemenea pe Theresa May, premierul britanic demisionar, care şi-a făcut cunoscut sprijinul pentru diplomat.

În cele din urmă, ambasadorul Kim Darroch şi-a anunţat miercuri demisia, o plecare "foarte regretabilă", potrivit prim-ministrului.

Guvernul britanic anunţase duminică deschiderea unei anchete pentru a găsi persoanele care au permis publicarea unor rapoarte confidenţiale în Mail on Sunday.

"Vom urmări vinovaţii cu toate mijloacele pe care le avem la dispoziţie", a declarat miercuri lui Simon McDonald, şeful serviciilor diplomatice britanice, în faţa Comisiei pentru politică externă a parlamentului.

El a calificat afacerea ca fiind "cea mai mare încălcare a încrederii" întâlnită vreodată de serviciile sale.

Calmat, preşedintele american, Donald Trump, i-a urat vineri "succes" fostului ambasador britanic şi a declarat reporterilor la Washington că Londra ar trebui să îşi rezolve problema "scurgerilor de informaţii"

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Franța, lovită de un record fără precedent: aproape 98.000 de hectare au fost mistuite de flăcări

Incendiile care fac ravagii în Franţa au pârjolit aproape 98.000 de hectare de la începutul anului şi au provocat evacuarea a 197.000 de persoane în sud-vest, a anunţat ministrul de Interne, menţionând un ''record istoric'' al suprafeţelor afectate.

Ministerul educației din India a demisionat, după protestele tinerilor. „Țineți minte, nu vă puneți cu gândacii”

Ministrul educației din India, Dharmendra Pradhan, și-a dat demisia sâmbătă, după săptămâni de proteste conduse de Generația Z, care îi cereau să-și asume responsabilitatea pentru scurgerea subiectelor de examen care a afectat milioane de elevi.

O stagiară la NATO, arestată în Belgia sub suspiciunea de spionaj „în favoarea unei ţări terţe”. Ce origine are

O cetăţeană canadiană de origine chineză, stagiară la NATO, a fost arestată joi de către Poliţia Judiciară federală belgiană, suspectată de ”spionaj în favoarea unei ţări terţe”, anunţă sâmbătă Parchetul federal belgian.

Recomandări
Cum ar fi fost doborâte dronele de un F-16 românesc. Cele trei tipuri principale de armament ale aeronavei de luptă

Doborârea celor două drone de tip Shahed/Geran-2 de către un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române ridică întrebarea privind armamentul folosit într-o astfel de misiune de interceptare.

După luni de blocaj, SUA și Ucraina pregătesc un nou plan de pace. Speră că Rusia va accepta un armistițiu aerian

Ucraina și SUA lucrează la o nouă inițiativă de pace pe care intenționează să o prezinte Rusiei, sperând că schimbările de pe front și intensificarea atacurilor aeriene vor determina Moscova să accepte cel puțin un armistițiu în spațiul aerian.

O a doua dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, în apropiere de Delta Dunării. Reacția MApN

O nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, sâmbătă dimineață, în apropiere de Delta Dunării. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan.