Mai multe site-uri de știri, atacate de hackeri ruși. Care este situația

62348876
Shutterstock

Mai multe site-uri de ştiri poloneze au fost vizate de atacuri informatice tip DDoS, despre care guvernul de la Varşovia afirmă că ar putea fi acţiunea unor grupuri de hackeri ruşi, relatează joi Reuters, citându-l pe ministrul polonez al digitalizării.

 

Varşovia s-a poziţionat ca unul dintre cei mai fermi aliaţi ai Ucrainei în urma invaziei ruse, iar Polonia afirmă că se confruntă cu încercări frecvente ale Rusiei de a destabiliza situaţia din ţară. Moscova neagă constant că desfăşoară atacuri informatice.

Prin atacurile DDoS (denial-of-service), o reţea este inundată cu mari volume de date pentru a o paraliza.

"Având informaţia că se pregătesc astfel de atacuri, am informat imediat toate redacţiile interesate, astfel încât să poată reacţiona", a declarat Janusz Cieszynski, citat de agenţia de presă de stat PAP.

Kremlinul nu a comentat situația

Întrebat dacă în spatele atacurilor se află grupuri ruseşti, Cieszynski a spus că "sunt astfel de informaţii".

Ministerul de Externe rus nu a răspuns deocamdată la o solicitare de comentarii, menţionează Reuters.

Potrivit PAP, între site-urile afectate se numără cele ale cotidianelor Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita şi Super Express.

Wyborcza a confirmat pe Twitter că a fost victima unui atac informatic, iar site-ul de ştiri wPolityce.pl a făcut un anunţ similar.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Spionaj din motive ideologice. Un leton a colaborat cu GRU timp de nouă ani. Ce a raportat Moscovei

Un cetățean leton a fost condamnat marți la cinci ani și șase luni de închisoare pentru spionaj în favoarea Rusiei, după ce a transmis informații sensibile către serviciul de informații al armatei ruse (GRU), între 2016 și 2025.

Accident bizar: urs lovit de tren în Japonia. Garnitura a redevenit operațională în jumătate de oră

Un tren de mare viteză din Japonia a lovit un urs marți dimineață, în nord-estul țării, provocând întreruperi temporare ale serviciilor feroviare Shinkansen între prefectura Akita și Tokyo.

A treia regiune din Rusia intră în stare de alertă din cauza crizei de combustibil. Măsura poate permite amânarea alegerilor

Guvernatorul regiunii Penza, Oleg Melnicenko, a anunțat pe 30 iunie instituirea stării de alertă ridicată în regiune, pe fondul crizei de combustibil. 

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea este la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan a vorbit, marți, într-o conferință de presă, despre criza politică actuală, după aproximativ două luni fără un Guvern cu puteri depline, și a explicat de ce nu va mai face propuneri de premier fără garanția unei majorități.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Rezultatele la Evaluarea Naţională 2026, publicate mai devreme. 79% dintre elevi au medii mai mari sau egale cu 5

Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a au fost publicate marți, 30 iunie 2026, la ora 17:00, pe platforma dedicată examenului. Datele reflectă performanțele obținute înainte de perioada contestațiilor.