Joe Biden a anunțat ajutoare pentru Ucraina în valoare de 800 de milioane de dolari

Joe Biden
Getty

Președintele american Joe Biden anunţă un nou pachet de asistenţă pentru Ucraina, inclusiv ajutor financiar şi echipament militar, ajutor de 800 de milioane de dolari, care se adaugă unui alt ajutor de 200 de milioane acordat în urmă cu câteva zile.

„Sunt transferuri directe de echipament de la Departamentul nostru către forţele militare ucrainene pentru a lupta împotriva acestei invazii. Mulţumesc Congresului pentru că a aprobat aceste fonduri. Noul pachet va oferi asistenţă fără precedent Ucrainei, include 800 de sisteme antiaeriene pentru a ne asigura militarii ucraineni pot continua să oprească avioanele şi elicopterele care le atacă poporul şi pentru a apăra spaţiul aerian ucrainean. Şi pentru a răspunde cererii preşedintelui Zelenski, am identificat echipamente de apărare antiaeriană cu rază lungă acţiune”, a anunţat Biden, potrivit News.ro.

Acesta a precizat că noul pachet de ajutoare include 9000 sisteme portabile de lansare a unor rachete antitanc, de înaltă precizie, pe care deja ucrainenii le-au utilizat cu succes pentru a distruge tancurile şi blindatele. Ucraina va primit 7000 de arme mici- puşti, mitralieze, lansatoare de grenade -, precum şi drone.

Joe Biden a menţionat sprijinul aliaţilor şi al partenerilor SUA în acordarea ajutorului Ucrainei.

„Voi fi onest cu dvs: aceasta poate fi o luptă lungă şi dificilă, dar poporul american sprijină Ucraina (...) şi vom continua să-i sprijinim pe ucraineni în lupta lor pentru democraţie. Vom continua să mobilizăm ajutor umanitar pentru a-i sprijini pe oamenii din Ucraina şi pe cei care au fost nevoiţi să plece de acolo”, a precizat Biden.

Citește și
donald trump
Eurodeputată: Strategia de securitate americană este un document inacceptabil. Administraţia Trump e un inamic al Europei

 

 

Biden a catalogat discursul preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski drept unul „plin de semnificaţie”.

„El vorbeşte în numele unor oameni care au dat dovadă de un curaj şi de o tărie remarcabile în faţa unei agresiuni brutale, curaj şi tărie care i-au inspirat nu numai pe ucraineni, ci întreaga lume. (...) Lumea este unită împreună cu noi în sprijinirea Ucrainei şi în determinarea noastră de a-l face pe Putin să plătească un preţ foarte greu. America conduce acest efort. Împreună cu aliaţii şi partenerii noştri asigurăm un nivel ridicat de securitate şi asistenţă umanitară, la care adăugăm astăzi şi vom continua să adăugăm în zilele şi săptămânile următoare. Schilodim economia lui Putin cu sancţiuni care vor aduce mai multă durere pe măsură ce timpul trece. Avem alături de noi NATO, Uniunea Europeană şi multe alte ţări”, a declarat Joe Biden Miercuri, la câteva ore după ce liderul de la Kiev s-a adresat Congresului SUA.

Conform preşedintelui Statelor Unite, miza acestor sancţiuni o reprezintă apărarea valorilor precum libertatea, dreptul oamenilor de a-şi decide propriul viitor, dar şi despre faptul că Ucraina „niciodată nu ar trebui să fie învinsă de Putin, oricât ar avansa acesta pe câmpul de luptă”.

Biden a făcut referire la acţiunile întreprinse de armata rusă pe teritoriul Ucrainei, inclusiv la faptul că ostatici civili au fost luaţi de către forţele armate ruse care au invadat oraşul Mariupol catalogând aceste acţiuni drept „atrocităţi” care sunt „revoltătoare” pentru toată lumea.

„Poporul american a răspuns cererii preşedintelui Zelenski privind mai mult ajutor, mai multe arme pentru ca Ucraina să se apere, mai multe instrumente de a lupta împotriva agresiunii ruse. De fapt, am început asistenţa pentru Ucraina înainte ca războiul să înceapă”, a adăugat Biden.

Conform acestuia, SUA au trimis Ucrainei sprijin încă de anul trecut, înainte de invazia Rusiei.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Eurodeputată: Strategia de securitate americană este un document inacceptabil. Administraţia Trump e un inamic al Europei
Eurodeputată: Strategia de securitate americană este un document inacceptabil. Administraţia Trump e un inamic al Europei

Documentul Casei Albe care defineşte noua strategie de securitate a Statelor Unite este "inacceptabil şi periculos", a apreciat vineri eurodeputata franceză Valérie Hayer, preşedinta grupului centrist Renew Europe din Parlamentul European.

Pușcașii marini au deschis focul asupra unor drone observate la baza Île Longue, unde sunt submarinele nucleare franceze
Pușcașii marini au deschis focul asupra unor drone observate la baza Île Longue, unde sunt submarinele nucleare franceze

Mai multe drone au survolat joi seara baza militară din Île Longue (departamentul Finistère, în vestul Franţei), care adăposteşte submarinele lansatoare de rachete (SNLE) ale forţei franceze de descurajare nucleară, a anunţat jandarmeria, citată de AFP.

Un profesor de la Harvard a fost arestat după ce a tras cu o armă cu aer comprimat lângă o sinagogă
Un profesor de la Harvard a fost arestat după ce a tras cu o armă cu aer comprimat lângă o sinagogă

Autoritățile americane au arestat un profesor vizitator de la Harvard după ce a pledat vinovat că a tras cu o armă cu aer comprimat lângă o sinagogă din Massachusetts, cu o zi înainte de Yom Kippur, a anunțat Departamentul de Siguranță Națională.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.