Negocierile pentru numirea unor șefi ai instituțiilor UE au fost suspendate până marți

62058727
AFP

Summitul liderilor europeni de la Bruxelles asupra numirilor pentru posturile-cheie din UE a fost suspendat şi va fi reluat marţi, la ora 11:00.

Anunțul a fost făcut pe Twitter de purtătorul de cuvânt al preşedintelui Consiliului European, Donald Tusk, relatează AFP, Reuters şi EFE, potrivit Agerpres.

După o noapte albă de discuţii, acestea nu s-au încheiat cu un acord privind împărţirea principalelor posturi de conducere în instituţiile europene, deşi unii diplomaţi se arătau optimişti cu privire la un posibil compromis prin care olandezul Frans Timmermans (S&D) ar urma să preia preşedinţia Comisiei Europene, Manfred Weber (PPE) pe cea a Parlamentului European, şefia diplomaţiei europene ar reveni liberalilor pentru daneza Margrethe Vestager sau belgianul Charles Michel, iar bulgăroaica Kristalina Gheorghieva (PPE) ar prelua preşedinţia Consiliului European, aceasta din urmă fiind însă infirmată de premierul bulgar Boiko Borisov.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a criticat sever acest impas. ''Am terminat astăzi cu un eşec, este o imagine foarte rea atât pentru Consiliu, cât şi pentru Europa'', a spus el în faţa presei. ''Este clar că acest eşec este rezultatul unor ambiţii personale'', a adăugat el.

La rândul ei, cancelarul german Angela Merkel a spus că speră totuşi să se ajungă la un compromis. Discuţiile sunt ''complicate'', dar ''sper că, cu bunăvoinţă, un compromis va fi realizabil'', a declarat Merkel.

Şi premierul olandez Mark Rutte a descris discuţiile drept ''incredibil de complicate''.

După ce negocierile maraton, prelungite duminică după miezul nopții, n-au dat nici un rezultat, liderii Uniunii Europene au reluat lluni dimineață discuțiile pentru ocuparea posturilor de conducere la nivelul blocului comunitar.

Preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, "a convocat din nou summitul UE pentru un mic-dejun", a scris pe Twitter purtătorul său de cuvânt, la 07:00 dimineața.

Cel mai disputat subiect este nominalizarea la postul de președinte al Comisiei Europene.

Potrivit premierului italian, Giuseppe Conte, nu există sprijin suficient printre cei 28 de lideri pentru a-l propune pe candidatul socialist Frans Timmermans la funcţia de preşedinte al Comisiei.

Țările care se opun lui Timmernans sunt cele din estul Europei, pe care politicianul le-a criticat dur pentru derapajele în privința statului de drept.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
6.000 de persoane au primit ordin să îşi evacueze casele. Ploile torenţiale au făcut prăpăd

Circa 6.000 de persoane au primit ordin să îşi evacueze luni casele, după ce ploile torenţiale au lovit sudul Japoniei, au informat autorităţile, citate de dpa.

Imagini incredibile. Străzile din Guadalajara, acoperite cu gheață la 30 de grade Celsius

Șase suburbii din orașul mexican Guadalajara au fost acoperite cu un strat gros de gheață după o furtună puternică, în care a plouat inclusiv cu grindină.

”Un eveniment istoric”. Ce scrie presa nord-coreeană despre întâlnirea Trump - Kim

Presa de stat din Coreea de Nord a descris întâlnirea din weekend dintre liderul nord-coreean Kim Jong-un şi preşedintele american Donald Trump ca fiind „istorică” şi „extraordinară”, relatează The Guardian.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.