Bilanțul victimelor exploziei din China. Geamurile s-au spart pe o rază de 3 km

×
Publicitate

Cel puţin doi oameni au murit, 18 au fost răniţi şi 12 sunt daţi dispăruţi în urma unei explozii foarte puternice care s-a produs vineri într-o uzină de gazificare din centrul Chinei.

Deflagraţia s-a produs în jurul orei locale 17.45 (09.45 GMT) într-un atelier al uzinei Henan Coal Gas, situată în localitatea Yima, aflată la 900 km sud-vest de Beijing, informează Xinhua.

Imagini de după explozie în galeria foto

Explozia a afectat o unitate de separare a aerului din uzină, dar nu şi zonele rezervoarelor de gaz, a precizat agenţia, citând o sursă din cadrul autorităţilor locale, informează Agerpres.

Explozia a distrus geamurile şi uşile imobilelor pe o rază de 3 km, "iar unele uşi aflate la interior au fost şi ele aruncate de suflul exploziei", a relatat televiziunea de stat CCTV pe contul său de pe reţeaua socială Weibo.

CCTV a difuzat şi înregistrări video cu o enormă ciupercă de fum gri, cu geamurile sparte ale clădirilor şi fragmente de zidărie de la sol, locuitori panicaţi şi medici care le acordau îngrijiri răniţilor.

O uzină de gazificare transformă cărbunele şi diferite materii organice în gaz, utilizabil apoi pentru producţia de electricitate sau generatoare de electricitate cu combustibil.

Explozii accidentale se produc frecvent în China în sectorul industrial, notează AFP.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Cutremur puternic în Grecia. Comunicațiile în Atena au fost parțial afectate

Un cutremur puternic a zguduit Atena, vineri, afectând telecomunicațiile și alimentarea cu energie în anumite zone ale orașului, potrivit BBC News.

Un model, gafă imensă pe Instagram. Unde s-a fotografiat în costum de baie. FOTO

O tânără cunoscută în pe rețelele de socializare a mers în vacanță în Bali, însă a făcut o gafă imensă.

Tiangong-2, a doua stație spațială a Chinei, cade pe Pământ într-o distrugere controlată

Tiangong-2, a doua stație spațială a Chinei, va cădea vineri pe pământ, într-un proces controlat de distrugere.

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.