Duma de Stat din Rusia interzice „propaganda” LGBT. Și străinii care distribuie informații pe internet riscă pedepse

62093301
Getty

Duma de Stat a Rusiei a aprobat miercuri cea de-a doua lectură a unui proiect de lege care interzice „propaganda” relațiilor sexuale netradiționale și a pedofiliei.

Și informațiile capabile de a determina pe cineva să caute să facă operație de schimbare de sex au fost interzise. 

Aproximativ 400 de legislatori, inclusiv președintele Dumei, Vyacheslav Volodin, se numără printre autorii proiectului de lege. Volodin a spus că proiectul de lege este aprobat exclusiv în interesul rușilor. „Trebuie să facem totul pentru a ne proteja copiii și pe cei care vor să ducă o viață normală”, a spus el, potrivit agenției ruse de stat TASS și ABC News.

Documentul prevede interzicerea propagandei relațiilor netradiționale, a pedofiliei, precum și interzicerea diseminării informațiilor despre LGBT în mass-media, pe internet și în reclame, cărți și filme. De asemenea, include interzicerea informațiilor pe internet, în mass-media și în cărți, servicii audiovizuale, filme și reclame, care îi pot conduce pe adolescenți la operații de schimbare a sexului.

Tot miercuri, Duma de Stat a adoptat a doua lectură a unui proiect de lege care introduce amenzi substanțiale de până la 10 milioane de ruble (peste 165.000 de dolari) pentru propagandă despre relații sexuale netradiționale, pedofilie și informații capabile să inducă intervenții chirurgicale de schimbare de sex atât în ​​rândul minorilor, cât și al adulților. Informațiile care vizează minorii vor conduce la amenzi mai mari decât informațiile adresate adulților, iar propaganda pe internet și în mass-media va duce, de asemenea, la amenzi mai mari.

Proiectul de lege introduce sancțiuni separate pentru străini și cei fără cetățenie. Dacă distribuie propagandă LGBT în rândul adulților, amenda va fi cuprinsă între 50.000 și 100.000 de ruble (aproximativ 850-1.650 de dolari), în timp ce propaganda care vizează minorii va duce la amenzi cuprinse între 100.000 și 200.000 de ruble (aproximativ 1.650-3.300 de dolari).

În ambele cazuri, amenzile sunt însoțite de deportare, care poate fi precedată de detenție de până la 15 zile.

Dacă propaganda este răspândită de străini prin mijloacele media sau pe internet, atunci amenzile pot ajunge până la 100.000 sau 400.000 de ruble (aproximativ 1.650 de dolari, respectiv 6.600 de dolari), în funcție de vârsta audienței.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Președintele Consiliului Național Secuiesc: ”România nu trebuie să intre în Schengen”. Motivațiile cetățeanului român

Președintele Consiliului Național Secuiesc, Izsák Balázs, a scris ministerelor de externe ale statelor din zona Schengen cu privire aderarea României.

Parlamentul UE a fost ținta unui atac cibernetic după ce a desemnat Rusia drept stat sponsor al terorismului

Parlamentul European a fost lovit de un atac cibernetic după ce a desemnat Rusia drept stat sponsor al terorismului, a declarat un purtător de cuvânt, scrie SkyNews.

Boris Johnson, despre Franța înainte de război: ”Să n-aveți nicio îndoială, francezii au fost în negare până în ultima clipă”

Războiul din Ucraina a avut încă o zi cumplită. Bombardamentele rusești care au țintit infrastructura critică au lăsat iarăși întregul Kiev, dar și multe regiuni ale Ucrainei, fără lumină și apă.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.