Doi suspecti de terorism, arestati in Spania. Aveau "profiluri similare" cu autorii atacului de la Charlie Hebdo

61643923

Ministerul de Interne de la Madrid a anuntat ca politia a arestat doua persoane in Ceuta, enclava spaniola din Africa, acestea fiind suspectate ca fac parte dintr-o celula terorista si ca se pregateau sa comita atacuri in Spania si alte tari europene.

Potrivit unui comunicat al Ministerului de Interne spaniol, cei doi arestati, cetateni spanioli de origine marocana, au legatura cu alte patru persoane care fac parte din aceeasi celula terorista si care au fost retinute la 24 ianuarie. Comunicatul precizeaza ca doua case au fost perchezitionate in cadrul acestei operatiuni, coordonata de Tribunalul national din Madrid. "Gruparea anihilata era activa si formata din persoane deja radicalizate si pregatite de posibile atacuri in tara noastra sau cele invecinate", potrivit ministerului, citat de Associated Press.

Politia a precizat ca cei sase membri ai celulei teroriste aveau profiluri similare celor doi frati francezi care au ucis 12 persoane in atacul de la redactia revistei Charlie Hebdo din Paris, in ianuarie. Ministerul a adaugat ca gruparea urma instructiunile gruparii Stat Islamic prin intermediul retelelor de socializare si site-urilor jihadiste.

Ceuta este una dintre cele doua enclave spaniole din Africa, situata pe coasta Marii Mediterane si invecinata cu Marocul.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Saisprezece romani suspectati de furt, arestati in centrul Romei

Saisprezece imigranti romani de etnie roma suspectati de furturi din buzunare au fost arestati la Roma, anunta autoritatile italiene. Autoritatile italiene au efectuat luni operatiuni in zone turistice din capitala Italiei, potrivit RomaToday.it.

Vicepremierul Rogozin acuza NATO ca pregateste un atac prin Internet. "Tarile mici sunt o amenintare pentru Rusia"

Cunoscut pentru declaratiile sale belicoase, Dimitri Rogozin a vorbit marti despre planurile NATO de a ataca Federatia Rusa mai intai prin online

Un servetel umed ar putea fi singura ramasita a zborului MH370. Locul in care a fost gasit naste un nou mister

Un servetel umed provenind dintr-un avion al companiei Malaysia Airlines ar putea oferi o noua pista in cazul celui mai misterios incident din istoria aviatiei

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.