Negociatorul șef al UE pentru Brexit: „Un acord este foarte dificil, dar posibil”

Michel Barnier
Getty

Negociatorul şef al Uniunii Europene pentru Brexit, Michel Barnier, a declarat miercuri că obţinerea unui acord este foarte dificilă, dar posibilă, în pofida impasului din ultimele zile, dând asigurări că negocierile continuă.

„Cred că un acord este posibil, foarte dificil, dar posibil”, a declarat Michel Barnier pentru postul britanic Sky News, înaintea unei întâlniri cu ministrul britanic pentru Brexit Steve Barclay, relatează Agerpres.

Europenii au dat termen până la finalul săptămânii guvernului britanic pentru a le prezenta un compromis acceptabil şi a ajunge la o separare amiabilă pe 31 octombrie.

Negocierile dificile au continuat marţi la Bruxelles în baza unui proiect prezentat săptămâna trecută de Boris Johnson pentru a încerca să pună capăt problemei frontierei irlandeze. Planul britanic a fost respins de europeni în forma primită.

Negocierile nu au permis până acum soluţionarea punctelor în dezacord şi surse britanice au calificat marţi un acord foarte improbabil, după o convorbire telefonică dificilă între Boris Johnson şi Angela Merkel.

Citește și
David Sassoli
David Sassoli transmite că nu există progrese în negocierile privind Brexit

„Propunerea guvernului britanic nu constituie o soluţie satisfăcătoare”, a repetat miercuri comisarul european pentru buget, Gunther Oettinger.

Obiectivul este ajungerea la un compromis înainte de summitul european de pe 17 şi 18 octombrie. În lipsa unui acord pe 19 octombrie, o lege îi impune prim-ministrului Boris Johnson să solicite o amânare de trei luni, deşi el a promis că Brexitul va avea loc pe 31 octombrie.

Potrivit presei britanice, guvernul intenţionează să convoace o sesiune extraordinară a Parlamentului pe 19 octombrie, indiferent care ar fi rezultatul summitului UE. Ar fi pentru prima dată când deputaţii se reunesc într-o sâmbătă de la sfârşitul războiului din Insulele Malvine în 1982.

Între timp, preşedintele francez Emmanuel Macron se va întâlni la Paris cu cancelarul german Angela Merkel pe 13 octombrie pentru a discuta despre summitul crucial de săptămâna viitoare, a anunţat biroul lui Macron miercuri, potrivit Reuters.

Cei doi lideri vor pregăti summitul franco-german de pe 16 octombrie, dar şi summitul UE de pe 17-18 octombrie, în cadrul căruia este probabil să se discute planurile Marii Britanii de a ieşi din UE.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Transfer stelar pentru Radu Drăgușin! Echipa care luptă pentru semnătura lui
NEWS ALERT Transfer stelar pentru Radu Drăgușin! Echipa care luptă pentru semnătura lui
Citește și...
Războiul declarațiilor pe surse, privind Brexit-ul. Ce spun oficialii
Războiul declarațiilor pe surse, privind Brexit-ul. Ce spun oficialii

Oficiali ai Uniunii Europene au negat miercuri că Bruxelles-ul pregăteşte o concesie majoră Marii Britanii pentru un acord privind Brexit-ul, relatează Reuters, potrivit Agerpres.

David Sassoli transmite că nu există progrese în negocierile privind Brexit
David Sassoli transmite că nu există progrese în negocierile privind Brexit

Preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, a declarat marţi, după o întâlnire cu premierul britanic Boris Johnson, că „nu există progrese” în convorbirile privind o ieşire ordonată a Marii Britanii din UE.

Donald Tusk îl acuză pe Boris Johnson că se joacă cu „viitorul Europei”
Donald Tusk îl acuză pe Boris Johnson că se joacă cu „viitorul Europei”

Președintele Consiliului European, Donald Tusk, l-a acuzat marți pe prim-ministrul britanic Boris Johnson că se joacă cu „viitorul Europei”, prin faptul că dă vina pe alții pentru posibilul eșec al negocierilor pentru Brexit.

Avertismentul lui Merkel pentru Boris Johnson: „Este extrem de improbabil”
Avertismentul lui Merkel pentru Boris Johnson: „Este extrem de improbabil”

Cancelarul german Angela Merkel l-a avertizat marţi pe premierul britanic Boris Johnson că un acord Brexit se anunţă „extrem de improbabil” în lipsa unor noi propuneri din partea Londrei cu privire la Irlanda.

Recomandări
Previziuni economice pentru 2026. Economia crește încet, dar sigur. România poate bifa un record de fonduri europene atrase
Previziuni economice pentru 2026. Economia crește încet, dar sigur. România poate bifa un record de fonduri europene atrase

Economia pornește anul într-un ritm temperat, iar managerii din toate domeniile rămân prudenți în primele luni. Cum costurile sunt tot mari, angajările au fost amânate pentru moment.  

În ce condiții poate fi încheiat mandatul unui judecător CCR care boicotează votul. „Nu au dreptul să se abțină”
În ce condiții poate fi încheiat mandatul unui judecător CCR care boicotează votul. „Nu au dreptul să se abțină”

Pentru a treia oară, Curtea Constituțională amână soluția pentru proiectul pensiilor magistraților, după ce patru judecători, toți propuși de PSD, nu s-au prezentat la ședință.  

Reacția lui Trump după ce Putin i-a spus că Ucraina i-a atacat reședința cu drone
Reacția lui Trump după ce Putin i-a spus că Ucraina i-a atacat reședința cu drone

Preşedintele american Donald Trump se declară luni ”foarte furios” din cauza unui presupus atac al Ucrainei vizând reşedinţa preşedintelui rus Vladimir Putin, despre care a spus că ”nu-i place”, relatează AFP.