Decizia neașteptată luată, în premieră, de autoritățile saudite. Sunt vizați și cetățenii români

62080524
AFP

Arabia Saudită a anunțat, vineri, că va elibera pentru prima dată vize turistice.

Măsura are ca scop diversificarea uselor de venit ale regatului, care până acum nu a eliberat vize decât pentru pelerinii musulmani la locurile sfinte, expatriați și spectatori la evenimente sportive și concerte.

Dezvoltarea turismului este una din direcţiile principale ale programul de reforme „Vision 2030” al prinţului moştenitor Mohammed bin Salman, care îşi propune să pregătească cea mai mare economie arabă pentru o eră post-petrolieră, informează AFP și DPA, citate de Agerpres.

„Deschiderea Arabiei Saudite pentru turiştii internaţionali este un moment istoric pentru ţara noastră”, a declarat Ahmed al-Khateeb, directorul Comisiei pentru turism şi patrimoniu naţional.

Arabia Saudită va elibera online vize turistice pentru cetăţeni din 49 de state, a indicat responsabilul, precizând că Arabia Saudită va relaxa codul vestimentar pentru turistele străine şi le va permite acestora să nu poarte abaya, veşmântul tradiţional obligatoriu în public pentru locuitoarele regatului. Totuşi, vizitatoarele străine vor trebui să poarte „haine pudice”, a menţionat el.

Potrivit ambasadorului saudit în România, Abdulaziz M. Al Aifan, românii vor putea obţine vize turistice cu intrări multiple în Arabia Saudită, care au valabilitatea de un an.

Unul din scopurile acestui demers, a spus Abdulaziz M. Al Aifan, este ca ţara să depindă în măsură mai mică de resursele de petrol. Totodată, ţinta este ca în 2030 turismul să reprezinte 10 la sută din Produsul Intern Brut al Arabiei Saudite, informează Agerpres.

„Poate fi obţinută o viză pentru un an, cu intrări multiple, pentru a descoperi locurile din ţara noastră care fac parte din patrimoniul (UNESCO), locurile cu tradiţie din Arabia Saudită. Mecca şi Medina sunt singura restricţie, dar (turiştii - n.r.) pot merge oriunde", a explicat ambasadorul.

El a adăugat că locurile sfinte Mecca şi Medina au regim special, a afirmat el.

Potrivit ambasadorului, în noul context, răspunsul pentru cei ce solicită viză din ţările incluse în program poate veni în maxim o oră, după ce este completat un formular online, procesarea la ambasadă fiind estimată la maxim două zile. Taxa de viză este de aproximativ 120 de dolari americani.

În 2017, Riadul a anunţat un proiect de mai multe miliarde pentru transformarea a 50 de insule şi alte locuri sălbatice de la Marea Roşie în staţiuni de lux. Investiţii se fac şi la situri arheologice precum Madain Saleh, care adăposteşte morminte aparţinând civilizaţiei care a construit şi celebra cetate antică Petra din Iordania.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Rusia speră că SUA nu vor publica detalii despre discuțiile dintre Trump și Putin

Administrația de la Kremlin a transmis vineri că speră ca Statele Unite să nu facă publice detalii confidențiale din conversațiile telefonice ale președinților Donald Trump și Vladimir Putin.

Veri din România, despărțiți în timpul Holocaustului, reuniți după 75 de ani. Momentul emoționant

Morris Sana și Simon Mairowitz, doi veri separați în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, s-au regăsit după 75 de ani. Fiecare avea impresia că celălalt a fost ucis într-un lagăr de concentrare.

Doi copii de 7 și 12 ani, dați dispăruți. Ce i-au făcut unei bătrâne cu puțin timp înainte

Polițiștii din Marea Britanie caută doi copii care au furat mașina unei bătrâne după ce au amenințat-o cu cuțitul.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.