Cum arată cea mai periculoasă plantă din lume care „poate provoca gânduri suicidare”

62364119
Twitter

Una dintre „cele mai periculoase plante” din lume a ajuns în Marea Britanie, planta are o înțepătură foarte dureroasă și de lungă durată. 

Gympie-Gympie sau Urzica australiană este renumită pentru înțepătura sa extrem de dureroasă și de lungă durată. Numele comun gympie-gympie provine din limba poporului indigen Gubbi Gubbi din sud-estul Queenslandului.

Găsită de obicei în pădurile tropicale din Australia și Indonezia, planta face parte din familia Urticaceae.

Când a fost descoperită pentru prima dată în 1866, calul unui cercetător a fost înțepat, iar animalul a înnebunit înainte de a muri „în decurs de două ore”.

Potrivit lui John Knox, ghid turistic principal la Poison Garden, acele mici ace care seamănă cu părului, transmit victimei o senzație de arsură, durerea intensificându-se în următoarele 20 până la 30 de minute înainte de a continua până la săptămâni sau luni.

Acest lucru se poate întâmpla chiar dacă planta este atinsă pentru doar pentru o secundă, expertul comparând experiența cu „a fi electrocutat și dat foc în același timp”.

Oamenii au raportat, de asemenea, că au suferit erupții cutanate roșii uriașe, membrele lor s-au umflat și au fost lăsați în imposibilitatea de a dormi din cauza durerii insuportabile, scrie LadBible.

A existat chiar și cel puțin un raport de sinucidere, un bărbat care s-a împușcat după ce a atins planta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
Citește și...
Iranul a deschis din nou Strâmtoarea Ormuz: „Navele și vasele pot trece în siguranță”

Iranul asigură trecerea în siguranţă a navelor prin Strâmtoarea Ormuz în cadrul unui nou regim juridic, a declarat luni ambasadorul Iranului la Moscova, citat de ziarul Vedomosti, conform Reuters.

Soldat israelian, surprins când vandaliza o statuie a lui Iisus în sudul Libanului. IDF: „Se vor lua măsuri severe”

Soldatul surprins într-o fotografie în timp ce ridica o bară de fier pentru a lovi o statuie a lui Iisus în sudul Libanului face parte din armata israeliană, a confirmat aceasta în cursul nopţii, în urma unei anchete deschise duminică.

Ce cumpără tot mai mulți șoferi după creșterea prețurilor la benzină. Vânzările au explodat

Vânzările de automobile complet electrice pe principalele pieţe auto din Europa au crescut cu aproape o treime în primul trimestru, deoarece şoferii au căutat alternative la motoarele cu combustie.

Recomandări
Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică. Ce urmează

Social-democraţii se reunesc, luni, la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

Cum vor arăta primele facturi la gaze după eliminarea plafoanelor. „Ar trebui să ne schimbăm puțin comportamentul”

Din aprilie, plafoanele pentru facturile la gaz pentru consumatorii casnici au fost eliminate, iar Guvernul a anunțat un preț reglementat.

Ce a spus Rumen Radev despre Europa, după ce a câștigat alegerile în Bulgaria. Planurile pe care le are cu Rusia

Rezultate neașteptate la alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria, unde fostul președinte, Rumen Radev, se îndreaptă spre o victorie categorică în alegeri. Și ar putea obține chiar o majoritate parlamentară.