Coalitia internationala contra grupului terorist Stat Islamic va trimite 1.500 de militari in Irak

61607689

Coalitia internationala coordonata de Statele Unite pentru contracararea retelei teroriste Stat Islamic va trimite 1.500 de militari in Irak, anunta un general american.

Militarii straini vor avea misiunea de a oferi consiliere si instruire serviciilor de securitate irakiene si militiilor kurde care lupta impotriva grupului terorist sunnit Stat Islamic (Stat Islamic in Irak si Siria / Stat Islamic in Irak si Levant - SI/SIIS/SIIL).

"Trupele vor fi trimise in curand", a declarat, conform Euronews, locotenent-generalul american James Terry, comandantul coalitiei internationale impotriva organizatiei teroriste.

Terry nu a precizat care dintre cele aproximativ 60 de state membre ale coalitiei vor trimite efective terestre.

Peste 1.400 de militari americani sunt deja în Irak. Circa 600 de instructori militari sunt desfasurati la Bagdad si Erbil, capitala provinciei Kurdistanul irakian. Alti 800 de militari garanteaza securitatea ambasadei Statelor Unite si a aeroportului din Bagdad.
 

Citeste si: Iranul confirma ca a efectuat atacuri aeriene impotriva Statului Islamic in Irak, fara o coordonare cu SUA

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Doua femei s-au casatorit in Rusia lui Vladimir Putin. Li s-a recomandat internarea la nebuni sau plecarea din tara

In Rusia extrem de conservatoare a lui Vladimir Putin, in care casatoria intre persoanele de acelasi sex este interzisa, doua femei au reusit sa isi uneasca destinele, exploatand o lacuna a legii.

Cum au ajuns americanii sa investigheze informatia conform careia Hitler ar fi inca in viata. Ce au descoperit

Dupa Al Doilea Razboi Mondial au circulat mereu zvonuri ca Hitler nu s-ar fi sinucis, asa cum afirma varianta oficiala. Mai multe documente declasificate de FBI arata ca americanii le-au luat in serios si au investigat aceste afirmatii.

Britanicul acuzat ca a comandat asasinarea sotiei pentru ca este homosexual a fost achitat de un tribunal din Africa de Sud

Omul de afaceri britanic, Shrien Dewani, a fost achitat in cazul mortii sotiei sale, ucisa in timpul lunii de miere, in 2010, in Africa de Sud.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.