Cetățenii din Marea Britanie ar putea avea interdicție de intrare în UE de la 1 ianuarie

62149331
Getty

Cetățenii din Marea Britanie ar putea avea interdicție de intrare în UE de la 1 ianuarie, având în vedere că regulile de călătorie ale Blocului comunitar expiră și intervin restricțiile impuse în contextul pandemiei de Covid-19.

În prezent, cetățenii Uniunii Europene nu sunt supuși unor interdicții de călătorie în interiorul Blocului comunitar, conform BBC.

De la 1 ianuarie, regulile interne UE nu se vor mai aplica și pentru cetățenii din Marea Britanie, ceea ce înseamnă că vor fi permise doar călătoriile esențiale.

Doar țările din UE care au înregistrat un număr mic de cazuri de Covid-19 permit călătoriile neesențiale.

În ceea ce privește restricțiile de călătorie, acestea nu se aplică decât în cazul a opt state din afara Uniunii Europene. Având în vedere numărul mare de cazuri de Covid-19 cu care se confruntă Marea Britanie, nu sunt șanse să fie adăugată pe lista acestor țări.

Dacă Marea Britanie și Uniunea Europeană reușesc să obțină un acord privind relațiile post-Brexit, există posibilitatea evitării acestei situații. Alternativ, anumite state membre pot decide să treacă peste interdicțiile impuse de UE și să creeze coridoare de călătorie cu Marea Britanie.

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
UE a prezentat măsuri de urgenţă pentru scenariul în care nu se ajunge la un acord cu Marea Britanie

Uniunea Europeană a publicat joi măsuri de urgenţă în materie de pescuit şi transport rutier şi aerian care vor fi aplicabile de la 1 ianuarie 2021 dacă până atunci nu este convenit niciun acord post-Brexit cu Regatul Unit, conform AFP.

Erdogan participă în Azerbaidjan la ceremonii de celebrare a victoriei din Nagorno-Karabah

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a ajuns miercuri la Baku pentru discuţii cu aliatul său azer şi pentru a lua parte la ceremoniile de celebrare a victoriei în faţa forţelor armene în conflictul din Nagorno-Karabah, relatează AFP.

Belarusul închide frontierele terestre, din cauza pandemiei. Opoziția crede că se urmărește „ascunderea crimelor” liderului

Belarusul a anunţat joi că interzice ieşirile din ţară pe cale terestră începând cu 20 decembrie din cauza pandemiei, însă opoziţia consideră că măsura este o continuare camuflată a represiunii împotriva sa, relatează AFP.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.