Boeing a lansat cel mai lung avion din lume, la câteva zile după tragedia din Etiopia

62029568
CNN

În plin scandal după tragedia din Etiopia, compania Boeing a lansat cel mai lung avion din lume, Boeing 777X.

 

Avionul de linie a fost prezentat angajaților companiei, miercuri, în cadrul unei ceremonii ce a avut loc la fabrica din Everett, Washington, scrie CNN.

Compania a anunțat că a simplificat ceremonia de prezentare, în semn de respect pentru victimele accidentului aviatic din Etiopia, unde 157 de oameni au murit după prăbușirea unui avion Boeing 737 MAX 8, apaținând companiei Ethiopian Airlines.

Având o lungime de 76,8 metri, 777X este mai lung decât predecesorul model, 777-300ER, și decât Airbus A340-600.

Aeronava 777-9 este cea mai mare dintre cele două modele 777X, un zbor de probă al acesteia fiind așteptat pentru această primăvară.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Otravă pentru şobolani găsită într-un borcan de hrană pentru bebeluşi. Produsul fusese retras din peste 1.000 de magazine

Poliția din Austria a anunțat sâmbătă seară că într-un borcan de hrană pentru bebeluși marca HiPP a fost găsită otravă pentru șobolani.

Președintele Iranului: „Trump nu are dreptul să priveze Teheranul de programul nuclear”

Preşedintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a declarat duminică că Donald Trump nu are nicio justificare pentru a priva Iranul de drepturile sale nucleare, în contextul disputelor continue dintre Washington şi Teheran privind programul nuclear iranian.

Ce au pățit două eleve de la o școală din Italia. Părinții lor au cerut deschiderea unei anchete interne

O profesoară dintr-o școală gimnazială din Mestre, Italia, a tăiat părul a două eleve în timpul orei, în fața colegilor, după o întrebare legată de un exercițiu. Incidentul a declanșat reacții din partea părinților și o anchetă internă a școlii.

Recomandări
AMR 1 zi până când PSD ar putea arunca România în criză politică. Toate semnalele duc spre un vot pentru abandonarea corabiei

O zi a mai rămas până la referendumul intern din PSD. Social-democrații anunță că îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. Între timp, filiala partidului din Sectorul 4 a organizat o conferință de presă. 

Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz și amenință că orice navă „va fi luată drept țintă”. Replica lui Trump

Iran a închis din nou duminică Strâmtoarea strategică Ormuz drept represalii la continuarea blocadei porturilor sale de către SUA, cu trei zile înainte de expirarea armistițiului între cele două țări.

Alegeri în Bulgaria 2026. Mobilizare mai mare la urne, față de scrutinul precedent. Partidul lui Radev, favorit în sondaje

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.