Țara din UE care a anunțat că se opune intrării României în Zona Euro și în Schengen

×
Publicitate

Cancelarul austriac Kern şi şeful diplomaţiei Kurz se opun extinderii zonelor euro şi Schengen către Europa de Est propuse de Jean-Claude Junker.

Cancelarul social-democrat austriac Christian Kern şi ministrul său conservator de Externe Sebastian Kurz au respins joi viziunea preşedintelui Comisiei Europene (CE) Jean-Claude Juncker cu privire la extinderea către est a zonelor euro şi Schengen, relatează Reuters.

În discursul său anual programatic despre ”starea Uniunii” Europene, Juncker a schiţat miercuri o viziune a Uniunii post-Brexit, în care aproximativ 30 de state folosesc moneda unică europeană euro, iar un ministru UE al Finanţelor coordonează bugete-cheie în vederea ajutorării statelor care se confruntă cu dificultăţi.

Juncker a îndemnat de asemenea la primirea României şi Bulgarei în Schengen.

Oficiali francezi, germani şi est-europeni au primit pozitiv acest discurs.

Kern, care candideează împotriva lui Kurz în alegerile parlamentare prevăzute la 15 octombrie, a declarat pentru postul de radio ORF că nu vede rostul unei extinderi a zonelor euro şi Schengen, atât timp cât fraudele fiscale, munca detaşată care creează dumping şi nerespectarea plafonului datoriei publice nu sunt eradicate.

”Pur şi simplu nu are sens ca zona euro să fie extinsă înainte să fie rezolvate aceste probleme, deoarece, altfel, aceste vor probleme vor fi şi mai mari”, a declarat Kern, evocând ca exemplu criza zonei euro în care Greciei s-a aflat pe marginea prăpastiei falimentului mai mulţi ani.

”Dacă doriţi, aceasta este o extindere a problemelor în fond şi la urma urmei şi nu plus în cooperarea europeană. Eu cred că această idee nu este reflectată”.

Kurz a dat la rândul său Grecia drept un exemplu prost de aderare a unor ţări care nu îndeplinesc condiţiile cu privire la fnanţele publice stabilite de UE.

”Zonele euro şi Schengen sunt deschise tuturor, dar numai cei care îndeplinesc criteriile (aderă). Trebuie să evităm situaţii ca cea din Grecia”, a subliniat Kurz.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Citește și...
Planurile lui Volodimir Zelenski după remanierea guvernului. Care sunt noile priorități și proiecte ale Ucrainei

Volodimir Zelenski a anunţat remanierea guvernului şi schimbarea premierului, argumentând că Ucraina îşi schimbă strategia politică, iar pentru fiecare direcţie prioritară de politică externă va fi responsabilă câte o persoană.

Noi atacuri americane în zona Strâmtorii Ormuz, la scurt timp după ce Trump a susținut că e deschisă. Anunțul făcut de Iran

Agenţia de ştiri iraniană de stat IRNA îl citează duminică pe guvernatorul insulei Qeshm, situată în apropierea strâmtorii Ormuz, care susţine că au fost lansate proiectile asupra unor ţinte militare, fără a se înregistra victime.

Tradiția inedită de la tot mai multe nunți din Ecuador. Cățeii aduc verighetele și „semnează” actele

Nunțile nu unesc doar destinele a două persoane. Sunt situații în care fiecare membru al familiei are un loc special, inclusiv animalele de companie.

Recomandări
Rezultate BAC 2026. Numărul mediilor de 10 a crescut după contestații. Este cea mai mare rată de promovare din ultimii 17 ani

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat au fost publicate cu o zi înainte de termenul stabilit inițial, de Ministerul Educației. După soluționarea contestațiilor, încă 2.600 de candidați au reușit să treacă de pragul mediei 6.

Înscrieri la facultate 2026. Universitățile vin cu specializări noi, dar și cu taxe mai mari pentru viitorii studenți

Cu această ocazie și universitățile din România încep înscrierile pentru admitere, iar noul an academic va aduce schimbări importante, dar și facilități pentru atragerea candidaților. 

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți.