Atenţionare de călătorie în Malaezia. Poluarea a atins cote alarmante

62014587
Pro TV

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Malaysia că indexul poluanţilor din aer a atins cote alarmante din cauza smogului care se regăseşte pe întreg teritoriul ţării.

Potrivit unui comunicat transmis joi de MAE, autorităţile locale au decis închiderea a 173 şcoli din capitală şi a altor 809 şcoli din ţară.

Joi, din cauza vizibilităţii reduse cauzată de smog, trei zboruri programate să aterizeze pe Aeroportul Sibu au fost deviate către Aeroportul Miri. Directorul adjunct al Autorităţii Aviaţiei Civile din Malaysia (CAAM) Sarawak, a declarat că până în prezent nu au fost anulate zboruri de pe Aeroportul Internaţional Kuching, scrie Agerpres.

Unităţile medicale din Malaysia s-au confruntat cu cazuri în care mai multe persoane au solicitat ajutor de specialitate, acestea fiind suferinde de afecţiuni ale aparatului respirator.

Autorităţile competente din Malaysia au sfătuit cetăţenii care suferă de afecţiuni ale aparatului cardiovascular şi respirator să evite, pe cât posibil, expunerea la smog şi să stea cât mai mult timp în interiorul incintelor unde pot beneficia de aparate de purificare a aerului.

Ca măsură temporară, autorităţile malaysiene au decis crearea unor nori de ploaie artificiali pentru curăţarea aerului. Totodată, guvernul malaysian a distribuit gratuit o jumătate de milion măşti de faţă pentru rezidenţii din statul Sarawak, iar mai multe ONG-uri au început să distribuie gratuit măşti pentru persoanele care se expun la smog.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numărul de telefon al Ambasadei României la Kuala Lumpur +60321423172, apelul fiind redirecţionat către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluat de către operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă au la dispoziţie telefonul de permanenţă al misiunii diplomatice a României în Malaysia: +60162629660.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet https://kualalumpur.mae.ro, https://ec.europa.eu/consularprotection/, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia "Călătoreşte în siguranţă" (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie, precum şi serviciul de alertă prin SMS, aferent campaniei de informare "Un SMS îţi poate salva viaţa!".

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
CE ar putea renunța la "backstop" în cazul unui Brexit cu acord

Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a declarat joi că este dispus să renunţe la "backstop" (plasă de siguranţă), care vizează evitarea revenirii unei frontiere în Irlanda, dacă toate obiectivele sale sunt atinse, relatează AFP.

O armă inspirată din Spiderman ar putea ajunge în dotarea poliției britanice. VIDEO

Poliția britanică testează un dispozitiv prin care suspecții pot fi imobilizați de la distanță, inspirat din seria Spider-Man.

Copil cu autism, escortat în cătușe de polițiști de la școală. Imaginile revoltătoare

Un copil cu autism, în vârstă de doar 7 ani, a fost scos în cătușe de la școală de către polițiști, după ce a făcut o criză de furie.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.