Atac armat la un cazinou din Las Vegas. Două persoane au fost ucise

61931435
Getty

Doi persoane responsabile cu securitatea unui hotel-cazinou din Las Vegas au fost împușcate mortal, după ce au mers cerceteze zgomotele care proveneau dintr-o cameră.

Pentru moment, nu se cunoaște motivația atacatorului, care este în stare critică, din cauză că a încercat să se sinucidă, dar poliția precizează că este un eveniment izolat.

„Vreau să știți că nu este un caz de terorism”, a spus reprezentantul poliției, Robert Plummer.

Incidentul a avut loc înainte de ora local 07.00, la cazinoul Arizona Charlie, informează publicația The Independent. Potrivit poliției, suspectul identificat drept Christopher Olague a fugit din hotel după atac și a încercat să pătrundă în două locuințe din zonă, dar rezidenții l-au împiedicat. Poliția l-a descoperit în stare critică, într-o cameră în care se spălau rufe.

Victimele sunt un bărbat și o femeie de aproximativ 40 de ani, însă pentru moment nu a fost făcută publică identitatea acestora.

Reprezentanții poliției susțin că este încă neclar ce l-a determinat pe bărbat să deschidă focul. Incidentul vine cu o zi înainte ca zeci de mii de persoane să sărbătorească Anul Nou și la trei luni după ce Las Vegas s-a confruntat cu cel mai grav atac armat din istoria recentă a Statelor Unite.

58 de persoane au murit și sute au fost rănite, după ce Stephen Paddock a deschis focul asupra mulțimii care participa la un concert, de la etajul 32 al camerei în care era cazat. Ulterior, el s-a sinucis.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Coreea de Sud a pus sub sechestru o nouă navă care ar fi transferat petrol Phenianului

Autoritățile sud-coreene au detectat și pus sub sechestru o a doua navă bănuită că ar fi transportat petrol către Coreea de Nord, violând astfel sancțiunile impuse de Organizația Națiunilor Unite (ONU) regimului de la Phenian.

Doi ani în închisoare, pentru un viol pe care nu l-a comis. Cum l-a ajutat Facebook să demonstreze că e nevinovat

Danny Kay, un bărbat de 26 de ani, a petrecut peste doi ani după gratii, în Marea Britanie, fiind acuzat de viol. S-a dovedit că era nevinovat, după ce o rudă a descoperit pe Facebook o serie de mesaje pe care poliția le ignorase.

Tragedia de la Grenfell Tower, pe cale să se repete. Incendiu la un bloc din Manchester

Un incendiu a afectat 3 etaje din cele 12 ale unui bloc din Manchester. Totuşi, cei aflaţi în apartamente au fost evacuţi la timp.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.