O portiune din autostrada Romania - Turcia ar putea fi construita cu 750 de mil. de euro din Qatar

60575229

Autostrada dintre Romania si Turcia este cu un pas mai aproape de realitate. Din nefericire, Romania inca nu e implicata in proiect, dar are de castigat de pe urma lui.

Primul Ministru din Qatar, Hamad bin Jassim al-Thani, a anuntat ca a ajuns la un acord ca tara sa sa investeasca o suma importanta de bani in autostrada care va lega Romania de Turcia, dupa o intalnire cu Boyko Borisov, prim ministrul Bulgariei si cel al Turciei, Recep Tayyip Erdogan.

764 de milioane de euro va investi Qatarul in portiunea de autostrada de pe teritoriul Bulgariei, care se va intinde intre Ruse, aproape de granita cu Romania, si Svilengrad.

Singura plata de care autoritatile bulgare vor trebui sa aiba grija va fi exproprierea terenurilor pe care autostrada se va intinde.

Conform prim ministrului al-Thani, citat de agentia de presa din Bulgaria, Novinite, acest proiect este important pentru Qatar pentru ca "Turcia este o legatura intre Orientul Mijlociu si Europa, iar Bulgaria ar face aceasta legatura."

autostrada Bulgaria - Turcia
Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un singur om poate decide viitorul UE. "Daca Grecia iese,Marea Britanie nu-si va reveni niciodata"

Franta, Germania si in principal Marea Britanie sunt cu ochii pe un singur nume in aceasta perioada tensionata a zonei Euro.

Criza datoriilor din Europa va domina Summitul G8 din SUA. Bursele, afectate de situatia din Grecia

Barack Obama, aflat pe aceeasi lungime de unda cu presedintele francez Francois Hollande, ii va incuraja pe europeni sa stimuleze cresterea economica.

Exemplul Buenos Aires. Cum ar putea Delta din Bucuresti sa atraga 1 milion de turisti in fiecare an

Avem o oaza de liniste in mijlocul Bucurestiului. Ce facem cu ea? Reprezentantii mai multor ONG-uri lucreaza deja la un proiect prin care vor cere Ministerului Mediului ca Delta formata pe lacul Vacaresti sa fie declarata rezervatie naturala.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.