Guvernul modifică programul ”Prima mașină”: ”Sprijinim cât mai mulţi români”

×
Publicitate

''Prima mașină'' nu mai este chiar prima. Guvernul vrea să mai dea o şansă programului numit astfel şi schimbă regulile, pentru cei care vor să-şi ia un autoturism nou, prin credit bancar.

 

Astfel şi cei care au mai deţinut o maşină nouă îşi mai pot cumpăra una. Iar maşinile ''verzi'', adică hibride şi electrice, vor putea fi şi ele cumpărate prin acest program.

Oricine are peste 18 ani şi un venit poate aplica pentru un credit de tip Prima Maşină. Şi nu contează câte maşini - noi sau vechi - mai are.

Condiţii sunt - să nu aibă datorii la ANAF şi nici restante la alte credite, iar din venit să poată acoperi ratele la maşină.

Prin programul Prima Maşină, pot fi cumpărate maşini clasice, cu un avans de 5% din preţul autoturismului, care poate fi cel mult 10.500 de euro. Guvernul a decis că în program să fie incluse şi maşinile hibride şi electrice.

La hibride, însă, trebuie să vă pregătiţi cu un avans avans de 25% din preţ, iar la electrice - de 30%. Preţurile nu pot depăşi 31.500 de euro. Vestea bună e ca o parte din avans poate fi acoperit din tichete Rabla şi Rabla Plus.

La electrice, de exemplu, unde preţul de achiziţie poate ajunge la 30 de mii de euro, tichetul acordat de stat pentru Rabla Plus este de aproape 10 mii de euro, aşa că poate acoperi avansul.

Rămâne ca Guvernul să şi aloce banii necesari acestui program care a mers foarte prost până acum. Doar 340 oameni şi-au luat maşini prin acest program din 2014 până acum.

"Guvernul continuă să stimuleze piaţa auto prin măsuri adaptate pieţei europene. Adoptăm astăzi un act normativ cu un important impact social, economic şi pentru protecţia mediului.

Modificăm programul de stimulare a cumpărării de autoturisme noi, cunoscut cetăţenilor ca programul 'Prima maşină', astfel încât să devină mai dinamic şi mai atractiv. Vrem să sprijinim cât mai mulţi români care doresc să-şi cumpere o maşină nouă", a precizat Dăncilă în deschiderea şedinţei, potrivit Agerpres.

Premierul a adăugat că Guvernul, prin măsurile adoptate, va încuraja "achiziţionarea de autoturisme nepoluante şi eficiente energetic".

"Concret, pe lângă facilităţile pe care le oferă, deja, acest program pentru cumpărarea autoturismelor clasice, cetăţenii vor beneficia de garanţii guvernamentale şi pentru împrumuturile contractate pentru achiziţionarea autoturismelor hibrid, electric-hibrid şi pur electric. În plus, persoanele fizice vor putea să-şi achiziţioneze un autoturism nou chiar dacă au mai deţinut anterior un astfel de autoturism. Pe lângă beneficiile de mediu, am avut în vedere şi efectele bune pentru industria auto şi cea a componentelor auto cu o pondere însemnată în economia naţională", a mai afirmat Dăncilă.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Citește și...
”Nu vor mai fi pile” la ANAF. Anunțul ministrului Finanțelor, în timp ce angajații au ”pierdut” 200 de mașini sechestrate

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, spune că site-ul elicitatii.anaf.ro, recent lansat, garantează că ”nu vor mai fi pile, nu vor mai fii hârtii, nu vor mai fi întârzieri”, iar toate bunurile sechestrate de ANAF sunt disponibile pentru toată lumea.

Alertă în SUA: un nou model IA descoperă mii de vulnerabilități, Trezoreria convoacă băncile de urgență

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, i-a convocat pe șefii principalelor bănci americane la o reuniune de urgență în această săptămână pentru a discuta riscurile asociate cu lansarea noului model de IA al Anthropic, relatează FT.

Vești bune în România. Preţul motorinei a coborât vineri aproape de 9,5 lei/l, după ce atinsese un maxim

Preţul motorinei a coborât aproape de 9,5 lei/l vineri, la staţiile Petrom, după ce atinsese şi un maxim de 10,38 lei/l, iar cel al benzinei a fost redus la 8,72 lei/l, cu 60 de bani sub maximul lunii de 9,35 bani/l.

Recomandări
Au început blocajele pe Valea Prahovei. Românii plecați în vacanță de Paște s-au împotmolit pe DN1. „Sute de minute”

Vacanța de Paște a trimis către munte mii de oameni - au fost întâmpinați cu fulgi de zăpadă, în unele locuri, dar și cu ouă roșii și cozonac, potrivit tradiției. 

Atmosferă apăsătoare la înmormântarea lui Mircea Lucescu. A fost adus la biserică pe un covor din petale de trandafir

Au fost momente încărcate de emoție, pentru toți cei care l-au iubit pe legendarul antrenor Mircea Lucescu. 

De la ”vreau să fiu doctor” la călugăr clopotar. Povestea frumoasă a Părintelui Lavrentie de la Mănăstirea Petru Vodă

Părintele Lavrentie de la Mănăstirea Petru Vodă a povestit într-un interviu realizat de jurnalistul Alex Dima cum a ajuns să compună melodii la clopote după ce a visat una dintre ele cu ani înainte, fără să știe că o va putea vreodată cânta.