Pacea e departe in arhiepiscopia Buzaului si a Vrancei!

×
Publicitate

Preotii vor sa mute maicutele dintr-o manastire in locul unor calugari, care la randul lor ar urma sa fie dusi in alt sat. Furiosi, credinciosii au protestat violent si au aruncat cu pietre.


Parca au nimerit in mijlocul iadului. Maicutele care au ascultat ordinul arhiepiscopului s-au trezit inconjurate de localnicii din Poiana Marului, unde ar urma sa se stabileasca.

Oamenii nici nu vor sa auda de asa schimb ciudat: maicute in manastire de calugari. In mijlocul harababurii, una dintre calugaritea lesinat, iar multimea a fost la un pas sa-i linseze pe reprezentantii arhiepiscopului.

Calugarii sunt si ei derutati. Pana sa fie mutati in alta parte, ar urma sa convietuiasca impreuna cu maicutele. Inacceptabil pentru slujitorii Domnului, care au facut legamant sa stea departe de partea femeiasca.

Circul a inceput de fapt inca de dimineata. La Carnu, manastirea unde locuiau pana acum in tihna maicutele, localnicii au ingenuncheat in fata masinilor, ca sa nu le lase sa plece.

Cazul s-a complicat. Maicutele nu sunt lasate sa intre in manastirea de calugari si nici la ele in chilii nu se pot intoarce. Acolo, arhiepiscopia a instalat deja alte slujitoare ale domnului. Mai marii lor promit ca vor rezolva problema, asa incat maicutele sa aiba unde innopta pana se linistesc spiritele.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Doi batrani au murit in chinuri groaznice, carbonizati intr-un incendiu!

Moarte groaznica pentru doi batrani dintr-o localitate buzoiana. Cei doi septuagenari, sot si sotie, au ars de vii in casa ravasita de un incendiu violent, care a fost urmat de o explozie puternica.

A lovit un autobuz, a fugit apoi de politie si a mai zdrobit trei masini

Este isprava unui tanar de 24 de ani din judetul Sibiu fara permis, care a iesit la plimbare cu masina firmei la care lucreaza.

Gelozia l-a impins la crima pe un barbat din Arges!

Martorii spun ca barbatul gelos s-ar fi napustit cu furie, lovindu-l fara incetare, pe un tanar de 23 de ani, care ar fi avut o relatie secreta cu iubita lui.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.