Jaf in plina strada in fata unei banci din centrul Ploiestiului

×
Publicitate

Un client a vrut sa depuna o importanta suma de bani insa doi indivizi l-au lovit, l-au pus la pamant si i-au smuls din maini una dintre cele doua sacose cu bani pe care omul le avea la el. Cealalta s-a rupt, iar bancnotele s-au imprastiat pe sosea.

Jaful a fost, cel mai probabil, planuit in detaliu. Atacatorii stiau probabil ca barbatul, reprezentant al unei firme de comert, urma sa mearga cu multi bani la banca. Au bagat de seama ca omul este neinsotit, asa ca a fost o prada usoara.

Indata ce l-au vazut cu sacosele in maini, pregatit sa intre in banca, indivizii s-au napustit asupra lui. Atacul a fost fulgerator. S-a petrecut in cateva secunde, astfel ca oamenii aflati in acel momnet pe strada nu au apucat sa intervina.

Banii cazuti pe strada in urma jafului au fost adunati de paznicul unei firme din apropiere, care i-a ridicat si i-a pus in masina victimei. Atacatorii s-au facut nevazuti cu tot cu banii aflati in sacosa pe care apucasera sa o smulga din mana victimei. N-au pierdut vremea cu banii imprastiati pe jos, pentru ca riscau sa fie recunoscuti sau chiarimobilizati.

Barbatul atacat a fost dus de urgenta la spital. Are rani la cap, dar, din fericire, nu foarte grave. Politistii au intrat in alerta. Sunt insa foarte retinuti in declaratii. Nu au facut publica nici suma furata, insa se pare ca este vorba de zeci de mii de lei. Nici reprezentantii firmei pagubite nu au comentat pre mult incidentul.

Nu este exclus ca suspectii sa fi avut complici chiar in interiorul firmei. Doar asa puteau stii infractorii detalii despre ora depunerii si depsre traseul barbatului care aducea banii la banca.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Ploiesti: Profesor batut de un parinte chiar in incinta scolii!

Directorul institutiei a fost batut de tatal unui elev chiar in fata cancelariei. Profesorul s-a trezit la pamant si, dupa ce s-a dezmeticit, a chemat politia.

Un politist a facut uz de arma, dupa ce colegul i-a fost atacat cu un cutit

S-au tras focuri de arma, sambata noapte in localitatea Filipestii de Padure, din Prahova. Totul, dupa ce un barbat a atacat un om al legii cu un cutit, si l-a taiat la o mana, dupa care s-a refugiat intr-o curte.

A dus acasa grenada gasita la serviciu!

Un barbat din Campulung Moldovenesc a gasit o grenada in comuna Breaza, unde lucreaza, si a dus-o acasa. De abia a doua zi, sotia barbatului a sunat la Politie pentru a anuta ca are o grenada in casa.

Recomandări
Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

ANM a emis cod galben de furtuni. Ploi torențiale și grindină, duminică, în București și în alte regiuni | HARTĂ

Mai multe regiuni ale ţării intră duminică, de la ora 12:00, sub avertizare Cod galben de furtună, fiind aşteptate rafale de vânt de 50-70 de kilometri la oră, ploi torenţiale şi căderi de grindină.

Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor.