40 de milioane de euro, prejudiciul adus de traficantii de metale grele

×
Publicitate

Tone de aur si argint au fost topite, transformate in lingouri si duse in Turcia. Pare incredibil, dar la noi aurul se vinde in casele de amanet foarte ieftin, comparativ cu bazarul turcesc, incat afacerea a 2 turci si 4 romani a mers excelent.

Bjuteriile erau cumparate, fara acte, de la casa de amanet, locul unde saracia i-a impins pe multi sa-si duca bunurile de valoare. Pentru un inel de trei grame, omul obtine doar 175 de lei, si asta pentru ca pietrele se scad din gramaj, nu se iau in considerare.

Asta in timp ce la un magazin tocmai pietrele ridica pretul: de exemplu, un inel de nici doua grame depaseste 1200 de lei.

60 de case de amanet din toata tara sunt vizate de politistii de la investigarea fraudelor.

Asadar, traficantii luau bijuteriile cu kilogramul. Plateau probabil nu mai mult de 70 de lei pe gram. Le duceau la o fabrica de lenjerie de corp din Ceptura, Prahova, a carei activitate este suspendata de mai mult timp si care fusese transformata intr-o topitorie clandestina, in mare secret.

Bijuteriile erau transformate in lingouri. Cele de aur maximum 900 grame, cele de argint pana la 3 kilograme. Erau ascunse apoi in autocarele care fac legatura intre Bucuresti si Istanbul. Asa, sustin poltistii de la fraude economice, tone de aur si argint au parasit romania, iar profitul a depasit 30 de milioane de euro.

In ultimii 15 ani pretul aurului in Turcia a crescut de cel putin trei ori. Daca in anii '90, romanii se imbogateau aducand bijuterii de acolo si vanzandu-le aici, pentru ca pretul la Istanbul era mai mic, acum situatia s-a inversat. Saracia ii face pe romani sa-si vanda aurul pe bani putini: un gram de aur de 14 karate ajunge la 71 de lei. In Turcia, acelasi gram valoreaza cel putin 100 de lei.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Furtuna a făcut ravagii în București și Ilfov: peste 900 de intervenții, un mort și Cod roșu de vijelie

O furtună violentă a lovit marți seară Bucureștiul și județul Ilfov, unde ANM a emis Cod roșu de vijelie, ploi torențiale și grindină.

Furtunile au făcut ravagii în România: un deces, sute de intervenții și zeci de localități afectate. 48 de mesaje RO-Alert

Aproape 40 de localităţi din 18 judeţe, dar şi Capitala au fost afectate marţi seara de furtuni, pompierii intervenind pentru degajarea a peste 140 de copaci, 26 de autoturisme fiind avariate.

3,8 milioane de români ar putea avea lift în fața blocului, gratis. Care e condiția esențială

O nouă lege votată de Parlament prevede montarea de ascensoare exterioare, finanțate atât de la bugetul de stat, cât și din fonduri europene.

Recomandări
Surse: Nicușor Dan crede că România ar fi fost într-o situație mai bună dacă Guvernul Veștea ar fi trecut cu sprijinul AUR

Parlamentul intră în vacanța fără să fi votat un Guvern cu puteri depline. Iar președintele nu a desemnat un nou premier pentru că, spune el, nici unul dintre cei propuși de partide nu are șanse să adune voturile necesare.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Furtuna a făcut ravagii în București și Ilfov: peste 900 de intervenții, un mort și Cod roșu de vijelie

O furtună violentă a lovit marți seară Bucureștiul și județul Ilfov, unde ANM a emis Cod roșu de vijelie, ploi torențiale și grindină.