EURO 2020: Italia a învins Belgia cu 2-1 şi s-a calificat în semifinale

belgia italia

Naţionala de fotbal a Italiei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 2-1 (2-1), vineri seara, pe Fussball Arena din Munchen, în al doilea sfert de finală al competiţiei.

Italia, finalistă în 2000 şi 2012, a obţinut o victorie meritată în faţa liderului clasamentului FIFA, prin golurile marcate de Nicolo Barella (31) şi Lorenzo Insigne (44), respectiv Romelu Lukaku (45+2 - penalty).

Squadra Azzurra a făcut un joc foarte bun timp de circa 70 de minute, iar pe final şi-a apărat cu succes avantajul în faţa medaliatei cu bronz la Mondialul din 2018.

Italia a arătat acelaşi joc entuziast, rapid, ofensiv, cu multe pase şi schimbări de direcţie, în timp ce belgienii, aflaţi în continuare în căutarea unui titlu major, s-au lăsat aşteptaţi prea mult.

Echipa antrenată de Roberto Mancini a marcat în min. 13, dar golul lui Bonucci a fost anulat pentru poziţie de ofsaid.

Belgia a avut apoi câteva contre periculoase, încheiate cu şuturi bune la poarta lui Donnarumma. De Bruyne (22) a pătruns şi a şutat, dar goalkeeper-ul italian a respins, iar Lukaku a tras la colţul lung (26), însă Donnarumma a avut o nouă intervenţie salutară.

Italia a avut o oportunitate bună în min. 26, când Chiesa a încheiat un contraatac cu un şut deviat de Alderweireld, iar Courtois a reţinut.

Azzurri au deschis scorul în min. 31, când Barella a fost angajat în careu de Verratti, a trecut printre trei fundaşi şi a şutat fără speranţe pentru Courtois.

Perioada bună a italienilor a continuat, iar Chiesa (41) a şutat de la 16 metri, pe lângă ţintă.

Insigne a majorat diferenţa în min. 44, încheind o acţiune rapidă cu şut superb de la 20 de metri la colţul lung.

Belgia a reuşit să reducă repede din handicap, prin Lukaku, din penalty (45+2), după ce Doku a fost faultat în careu de Di Lorenzo.

La reluare, Chiesa a tras pe lângă poartă de la 18 metri (47), iar treptat Italia a făcut un pas înapoi.

Lukaku a ratat o ocazie incredibilă în min. 61, când a trimis în Spinazzola din un metru, la centrarea lui De Bruyne.

Insigne putea încheia conturile în min. 69, dar şutul său la colţul lung a fost respins de Courtois.

''Diavolii roşii'' au fost aproape de egalare în min. 70, la centrarea lui Chadli, însă aceasta i-a depăşit atât pe Lukaku, dar şi Thorgan Hazard.

Belgia, care a acuzat lipsa lui Eden Hazard (accidentat), a mai avut o ocazie bună de gol, însă Doku (84) a încheiat o acţiune cu un şut de la 20 de metri peste poartă.

Finalul a fost unul fragmentat, cu accidentări şi un joc puţin cursiv, însă victoria Italiei este una meritată.

Italia este neînvinsă de aproape trei ani, ajungând la 32 de partide consecutive fără eşec.

În penultimul act, Italia, care pare să-l fi pierdut pe inimosul Spinazzola (accidentat), o va înfrunta pe Spania, marţi, la Londra. Pentru Squadra Azzurra poate fi o revanşă după finala pierdută la scor (0-4) în 2012.

Belgia - Italia 1-2 (1-2)
Au marcat: Romelu Lukaku (45+2 - penalty), respectiv Nicolo Barella (31), Lorenzo Insigne (44).
Munchen, Fussball Arena
EURO 2020 - sferturile de finală

Au evoluat echipele:

Belgia: 1. Thibaut Courtois - 2. Toby Alderweireld, 3. Thomas Vermaelen, 5. Jan Vertonghen (căpitan) - 15. Thomas Meunier (22. Nacer Chadli, 70; 26. Dennis Praet, 74), 6. Axel Witsel, 8. Youri Tielemans (14. Dries Mertens, 69), 16. Thorgan Hazard - 7. Kevin De Bruyne, 25. Jeremy Doku - 9. Romelu Lukaku.

Selecţioner: Roberto Martinez.

Rezerve neutilizate: 12. Thomas Kaminski, 13. Matz Sels - 4. Dedryck Boyata, 11. Yannick Carrasco, 18. Jason Denayer, 19. Leander Dendoncker, 20. Christian Benteke, 23. Michy, Batshuayi, 24. Leandro Trossard.

Italia: 21. Gianluigi Donnarumma - 2. Giovanni Di Lorenzo, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini (căpitan), 4. Leonardo Spinazzola (13. Emerson Palmieri, 80) - 18. Nicolo Barella, 8. Jorginho, 6. Marco Verratti (16. Bryan Cristante, 74) - 14. Federico Chiesa (25. Rafael Toloi, 90+1), 17. Ciro Immobile (9. Andrea Belotti, 74), 10. Lorenzo Insigne (11. Domenico Berardi, 79).

Selecţioner: Roberto Mancini.

Rezerve neutilizate: 1. Salvatore Sirigu, 26. Alex Meret - 5. Manuel Locatelli, 12. Matteo Pessina, 15. Francesco Acerbi, 20. Federico Bernardeschi, 23. Alessandro Bastoni.

Arbitru: Slavko Vincic; arbitri asistenţi: Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia); al patrulea oficial: Fernando Andres Rapallini; arbitru de rezervă: Juan Pablo Belatti (ambii din Argentina)

Arbitru video: Bastian Dankert; arbitri asistenţi video: Marco Fritz, Christian Gittelmann (toţi din Germania), Pawel Gil (Polonia)

Delegat UEFA: Charles Schaack (Luxemburg), observator UEFA pentru arbitri: Vitor Melo Pereira (Portugalia)
Cartonaşe galbene: Verratti (20), Tielemans (21), Berardi (90).

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Numărul contaminărilor cu SARS-CoV-2 a crescut cu 10% în ultima săptămână în Europa, după două luni de declin, iar riscul apariţiei unui nou val este tot mai mare, a avertizat Organizaţia Mondială a Sănătăţii, scrie News.ro.

Aproape 2.000 de scoţieni care s-au infectat cu Covid-19 în perioada 11-18 iunie au asistat la cel puţin un eveniment legat de Campionatul European de Fotbal, a anunţat Public Health Scotland.

EURO 2020: Ucraina s-a calificat dramatic în sferturi (2-1 cu Suedia), după prelungiri

Naţionala de fotbal a Ucrainei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale EURO 2020, în urma victoriei dramatice obţinute în faţa Suediei, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, marţi seara, pe Stadionul Hampden Park din Glasgow.

Arma NATO care va tranzita România pentru a ajunge în Ucraina. MApN îi va asigura combustibilul

Între timp, apărarea Ucrainei suferă din cauza stocurilor tot mai mici de muniție. Un ajutor substanțial este pe drum din Finlanda, stat care a aderat la NATO anul trecut.

PSD și PNL s-au înțeles: Cătălin Cîrstoiu va fi candidatul comun al Coaliției la Primăria Capitalei

După aproape aproape ore de discuții, coliția de Guvernare a decis luni seară că medicul Cătălin Cîrstoiu este candidatul PSD-PNL pentru Primăria Capitalei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.