Cehia - Danemarca, 1-2 în sferturi la EURO 2020. Danezii se califică în semifinale

Cehia - Danemarca, la EURO 2020. Meciul poate fi urmărit pe PRO TV și pe VOYO.RO

Naţionala de fotbal a Danemarcei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Cehiei cu scorul de 2-1 (2-0), loc sâmbătă seara, pe Stadionul Olimpic din Baku.

UPDATE Min. 49: Cehia începe în forță repriza a doua și reintră în joc cu un gol marcat de Schick.

UPDATE Min. 42: Dolberg înscrie frumos după o pasă excepțională reușită de Maehle.

UPDATE Min. 5: Danemarca deschide repede scorul, printr-un gol înscris de Delaney.

Danemarca a aliniat aceeaşi echipă ca în optimile de finală în partida cu Cehia, de sâmbătă, de la Baku, din sferturile de finală ale EURO 2020 la fotbal.

Vedeți aici tot ce s-a întâmplat până în prezent la meciurile de la EURO 2020.

Atacantul Yussuf Poulsen a fost recuperat, dar se va afla pe banca de rezerve.

În echipa Cehiei sa produs o singură schimbare, revenirea fundaşului stânga Jan Boril în locul lui Pavel Kaderabek.

Echipele de start:

Cehia: 1. Tomas Vaclik - 5. Vladimir Coufal, 3. Ondrej Celustka, 6. Tomas Kalas, 18. Jan Boril - 9. Tomas Holes, 15. Tomas Soucek (căpitan) - 12. Lukas Masopust, 7. Antonin Barak, 13. Petr Sevcik - 10. Patrik Schick. Selecţioner: Jaroslav Silhavy.
Rezerve: 16. Ales Mandous, 23. Tomas Koubek - 2. Pavel Kaderabek, 4. Jakub Brabec, 8. Vladimir Darida, 11. Michael Krmencik, 14. Jakub Jankto, 17. David Zima, 20. Matej Vydra, 21. Alex Kral, 24. Tomas Pekhart, 25. Jakub Pesek.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel - 6. Andreas Christensen, 4. Simon Kjaer (căpitan), 3. Jannik Vestergaard - 17. Jens Stryger Larsen, 23. Pierre-Emile Hojbjerg, 8. Thomas Delaney, 5. Joakim Maehle - 9. Martin Braithwaite, 12. Kasper Dolberg, 14. Mikkel Damsgaard. Selecţioner: Kasper Hjulmand.
Rezerve: 16. Jonas Loessl, 22. Frederik Ronnow - 2. Joachim Andersen, 7. Robert Skov, 11. Andreas Skov Olsen, 13. Mathias Jorgensen, 15. Christian Norgaard, 18. Daniel Wass, 19. Jonas Wind, 20. Yussuf Poulsen, 21. Andreas Cornelius, 24. Mathias Jensen.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Serghei Karasev; arbitru de rezervă: Igor Demeşko (ambii din Rusia)
Arbitru video: Pol van Boekel; arbitri asistenţi video: Kevin Blom (ambii din Olanda), Filippo Meli, Massimiliano Irrati (ambii din Italia)
Delegat UEFA: Irakli Nakaidze (Georgia), observator UEFA pentru arbitri: Nikolai Levnikov (Rusia)

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Naţionala de fotbal a Italiei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 2-1 (2-1), vineri seara, pe Fussball Arena din Munchen, în al doilea sfert de finală al competiţiei.

Spania este prima echipă calificată în semifinalele EURO 2020 după 4-2 (1-1) împotriva Elveției, rezultatul fiind decis în urma loviturilor de departajare.

EURO 2020: Ucraina s-a calificat dramatic în sferturi (2-1 cu Suedia), după prelungiri

Naţionala de fotbal a Ucrainei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale EURO 2020, în urma victoriei dramatice obţinute în faţa Suediei, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, marţi seara, pe Stadionul Hampden Park din Glasgow.

Șeful Consiliului European avertizează: Pentru a avea pace, Europa trebuie să se pregătească de război

Europa trebuie să-şi consolideze capacităţile de apărare şi să treacă la o abordare de tipul "economie de război" ca răspuns la ameninţarea reprezentată de Rusia, a declarat luni preşedintele Consiliului European, Charles Michel, citat de Reuters.

Putin, despre alegerile din Rusia: „O campanie electorală civilizată și în deplină concordanță cu legile”

Vladimir Putin și-a sărbătorit luni seară victoria electorală în Piața Roșie, înțesată de ruși. Liderul de la Kremlin a marcat cu o baie de mulțime și împlinirea a zece ani de la anexarea ilegală a Crimeei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.