Disponibilizari la stat! Guvernul strange cureaua

×
Publicitate

Vor fi dati afara aproximativ 2.000 de angajati din aparatul administrativ central. Masura va reduce cheltuielile, dar nu suficient pentru a permite majorarile de pensii si de salarii promise anul trecut.

 Asa ca, pentru moment, nu sunt bani decat pentru cei cu venituri foarte mici. Liderii PDL si PSD au avut luni o ultima intalnire inainte de sedinta de guvern de joi. Au discutat despre proiectul bugetului pe 2009, si mai ales despre cresteri de pensii si salarii.

Momentan, se pare ca este posibila doar o crestere intre 5 si 10% a pensiilor si salariilor foarte mici incepand din aprilie. Tot luni, reprezentantii guvernului au recunoscut pentru prima data ca vor da afara aproximativ 2.000 de oameni. Selectia va fi facuta dupa performanta.

Viitorul nu este roz nici pentru cei implicati in atragerea si absorbtia de fonduri europene. Salariile le vor fi calculate tot in functie de performanta. Care, potrivit vicepremierului Dan Nica, lasa de dorit. Pana acum, rata de absorbtie a fondurilor europene a fost zero, anunta vicepremierul.

Guvernul va investi anul acesta 6% din PIB, adica 35 de miliarde de lei in dezvoltarea infrastructurii. Prioritate vor avea proiectele deja aflate in derulare, reparatia si constructia scolilor, precum si modernizarea spitalelor.

Conform ultimei variante a planului anticriza majorarile salarile vor fi facute incepand cu luna aprilie si nu vor depasi in medie 5-6%. Reprezentantii guvernului dau de inteles ca veniturile vor creste doar in cazul salariilor mici.

2009 va fi un an greu pentru toate categoriile de salariati. Si pentru cei implicati in atragerea fondurilor europene si pentru cei din sanatate si pentru cei din invatamint dar mai ales pentru cei din administratie unde s-au anuntat deja restructurari.

Anuntul de la Guvern a si starnit reactii printre sindicalisti. Sindicatul Functionarilor Publici a anuntat proteste. Dupa jumatatea lui februarie, functionarii vor iesi la miting in fata Guvernului.

Amenintarea lor merge chiar pana la greva generala. Asta ar insemna ca peste 20.000 de lucratori din institutiile de control din Romania, Garda Financiara, Protectia Consumatorului si Directiile de Sanatate Publica si-ar putea opri activitatea.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Vicepremierul Gheorghiu prezintă șefi de ”succes” la stat: 75.000 lei net/lună, 10 persoane au 47 de funcții în 16 companii

Vicepremierul Oana Gheorghiu susţine că 10 persoane cumulează 47 de funcţii în 16 companii diferite din domeniul energiei, precizând că acest sector este unul sensibil, întrucât preţul energiei loveşte direct în economie şi în bugetul fiecărei familii.

Fondurile alocate pentru mașini electrice prin Programul Rabla 2026 s-au epuizat în 10 zile. Câte dosare s-au depus

Ministerul Mediului anunţă, joi, că fondurile alocate autovehiculelor electrice prin Programul Rabla Auto 2026 au fost epuizate în 10 zile de la lansare, după depunerea a 6.724 de dosare.

UE a lansat un program de 30 de miliarde de euro pentru înființarea a 7 gigafabrici IA. Ce anunța România

UE a lansat joi o procedură de ofertare pentru a înfiinţa până la şapte gigafabrici de IA în întreaga Europă, ca parte a celui mai recent efort major al său de a accelera suveranitatea tehnologică a Europei şi a ambiţiei de a deveni continentul IA.

Recomandări
Debitul Dunării se apropie de un nivel critic. Ce riscă România dacă va fi oprit și reactorul 2 de la centrala Cernavodă

Este alertă pe piața energiei. Autoritățile au amânat deocamdată decizia de a opri și reactorul 2 de la centrala nucleară Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării. Însă pericolul nu a trecut, dimpotrivă. 

Grecia continuă să lupte cu incendiile copleșitoare. Harta celor mai mari focare și a zonelor cu risc ridicat

Incendiile de vegetație fac ravagii în Europa. În Grecia, trei pompieri și-au pierdut viața în lupta cu flăcările și mii de oameni au fost evacuați. 

FK Auda - FCSB 4-1. Rușine istorică: ”Roș-albaștrii”, eliminați din Europa cu 7-3 la general de o echipă necunoscută

FCSB a fost învinsă și în meciul retur din Conference League, după ce în prima manșă a pierdut cu 3-2, iar ”roș-albaștrii” suferă o eliminare rușinoasă din Europa. Meciul FK Auda - FCSB s-a terminat cu scorul de 4-1, un neveromisil 7-3 la general.