Criza de pe piata auto a crescut vanzarile la vehiculele pe doua roti!

×
Publicitate

In timp ce piata auto este blocata, iar vanzarile de masini s-au prabusit in ultima luna si cu 50%, cei care vand vehicule pe doua roti o duc foarte bine.


2008 a fost anul vanzarilor-record, spun comerciantii de scutere si motociclete, care se lauda cu o cerere de trei ori mai mare fata de anul trecut.

Fortati de amubuteiaje si de pretul combustibilior, din ce in ce in ce mai multi romani, in special tinerii, au inceput sa vada utilitatea vehiculelor pe doua roti. Sa nu uitam ca sunt, in primul rand, mult mai ieftine ca orice masina.

Bine se vand si motocicletele, desi sunt mult mai periculoase. Comerciantii vorbesc chiar despre o dublare a cererii.

Dealerii de motociclete incep deja sa faca loc gamei 2009, care va intra pe piata incepand cu luna februarie. Asta inseamna, bineinteles, promotii. Asa ca putinele motociclete care au mai ramas pe stoc de anul acesta pot fi cumparate acum cu o reducere de pana la 5%.

Si, ca un pont, aflati ca in perioada rece, accesoriile pentru motoare si scutere s-au ieftinit in anumite cazuri cu 50%.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
FMI: Spania va intra in recesiune in 2009

Spania va intra in recesiune anul viitor, dupa care va urma o perioada de crestere economica redusa si somaj ridicat, daca guvernul nu va adopta reforme structurale, potrivit unui raport al Fondului Monetar International (FMI.

AFP: Guvernul Stolojan va trebuie sa ia masuri fara popularitate

Economistul Stolojan, insarcinat cu formarea viitorului guvern, va trebui sa adopte masuri lipsite de popularitate pentru a mentine sub control deficitul bugetar, in contextul in care se contureaza riscul unei crize economice.

Soc dupa soc! Bank of America renunta la 30.000 de angajati

 Aceasta cifra record este rezultatul preluarii bancii de catre Bank of America a Merrill Lynch, proces care va dura trei ani.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Președintele se opune pentru a doua oară legii privind ariile protejate. Actul, trimis spre reexaminare în Parlament

Preşedintele Nicuşor Dan a solicitat Parlamentului reexaminarea legii care permite modificarea limitelor unor arii naturale protejate pentru realizarea unor proiecte hidroenergetice începute înainte de 29 iunie 2007.

Trei obstacole, găsite pe calea ferată între Constanța-Mangalia înainte de trecerea unui tren. Poliția face cercetări

Trei obstacole, amplasate în trei puncte diferite pe calea ferată Constanța-Mangalia, au fost identificate miercuri, înainte de trecerea unui tren. Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată și face cercetări pentru identificarea celor responsabili.