Solutie ingenioasa pentru al treilea titlu la CFR

60549224
ProSport

Cinci goluri pentru Cadu în cele opt amicale din Antalya! Căpitanul ardelenilor e în formă maximă înainte de startul părţii a doua de campionat! Fanii CFR-ului îl cer pe Cadu vârf contra FCM-ului în locul suspendatului Weldon.

Cadu şi Sougou se bat pentru titlul de cel mai bun marcator al ardelenilor în perioada de pregătire. Amândoi au marcat câte o dublă în amicalul cu CSM Rm. Vâlcea (Liga a II-a, locul 14, Seria a II-a), Ricardo ajungând astfel la cota cinci în jocurile de pregătire.

Căpitanul lui Costa are patru goluri marcate şi în cele 18 etape din Liga I astfel că fanii fac deja propuneri ca portughezul să fie folosit titular cu FCM Tg Mureş, în primul meci oficial al sezonului, pe postul de atacant. Weldon e suspendat contra “Fiarei” în timp ce Kapetanos n-a arătat că are lipici la gol în pregătire. Grecul n-a marcat niciun gol în Antalya!

În schimb, bosniacul Stojan Vranjes a reuşit primul gol pentru CFR, la al treilea joc în tricoul vişiniilor după împrumutul de la Pandurii.
Bastos a impresionat în amicalul cu Vâlcea cu 4 assisturi.

CFR – CSM Rm Valcea 5-0 (3-0)

Au marcat: Sougou (17,51), Cadu (32, 39), Vranjes (74)
Stăncioiu – Lionn, Cadu, Piccolo, Nicoară – Godemeche, Mureşan – Sougou, Rui Pedro, Bastos - Kapetanos
Au mai jucat: Vranjes, De Zerbi, Hora, Weldon

Celelalte amicale ale CFR-ului

CFR - TSV Munchen 1860 (Germania II) 1-2
Sougou (75)
CFR – Austria Viena (Austria) 0-0
CFR – Cernomoreţ Odessa (Ucraina) 0-3
CFR – Litex Loveci (Bulgaria) 1-0
Cadu (17-pen)
CFR – MSK Zilina (Slovacia) 2-2, 6-3 după pen
Hora (39-pen), Cadu (80)
CFR – MFK Kosice (Slovacia) 3-1
Cadu (50-pen), Mureşan (63), Sougou (82)
CFR – Nistru Otaci (Moldova) 2-0
Hora (53), Ronny (59)

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Bisericile clujene au primit doua milioane de lei din bugetul local

Două instituții de cult au șansa să-și schimbe aspectul după 20 de ani de la începerea lucrărilor. Biserica din Piața Cipariu și catedrala din Mănăștur vor primi câte un million de lei din partea municipalității pentru continuarea lucrărilor.

Sute de tiruri sunt oprite in parcarile din judetul Mures

Mașinile de mare tonaj sunt oprite din cauza ninsorilor abundente. Ca să nu se creeze blocaje în judeţele afectate de zăpadă, tirurile care depăşesc 7,5 tone sunt trase pe dreapta de poliţiştii de la rutieră înainte să ajungă în județul Brașov.

Un fost dinamovist tine cu Steaua in meciul cu Twente

Adrian Cristea a uitat trecutul său de „câine” şi a recunoscut că este de partea roş-albaştrilor în dubla cu Twente din optimile Europa League.

Recomandări
România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.