Cel mai important meci din istoria Clujului. 90 de minute pentru 30% din buget

CFR Cluj

CFR sustine miercuri seara cel mai important joc din istoria clubului, care o poate duce in premiera in optimile Ligii. Campioana isi poate face 30% din buget in numai 90 de minute.

Partida are o importanta majora atat pentru sefi, cat si pentru jucatori. 50.000 de euro iau Cadu si compania daca prind Liga si doar 20.000 de euro daca raman pe locul 3.
Romanii au obtinut numai o victorie si patru remize in 27 de partide jucate in Anglia. Manchester e in forma: a batut cu 4-3 la Reading, toate cele 7 goluri fiind marcate in primele 35 de minute.

Clujenii se pregatesc pentru cel mai important meci din istoria clubului: deplasarea de la Manchester. Dupa ce au obtinut cu Braga biletele pentru primavara Europa League, jucatorii din Gruia le pot schimba miecuri seara in bilete pentru optimile Ligii. Conditia esta ca ei sa reuseasca in Anglia un rezultat mai bun decat obtine Galatasaray la Braga. Meciul are o insemnatate deosebita si din punct de vedere financiar. Campionii Romaniei au in acest moment 20.000 de euro garantati pentru primavara Europa League, iar daca vor merge mai departe in Liga vor primi cu 30.000 de euro mai mult. De asemenea, clubul castiga peste 5 milioane de euro daca da lovitura miercuri seara. 3,5 milioane vin ca bonus pentru calificarea in Liga, fata de 200.000 de euro cu cat se premiaza primavara din Europa League. In plus, remiza in grupe e rasplatita cu 500.000 de euro, iar victoria cu 1 milion de euro. La acesti bani se adauga si peste 1 milion de euro din market pool.

Rezultatele nu tin deloc cu noi

Din pacate, istoria confruntarilor romano-engleze in cupele europene nu este incurajatoare pentru CFR Cluj: din 27 de meciuri jucate pe pamant britanic, ai nostri au pierdut 22. Universitatea Craiova este singura echipa de club din Romania care a castigat in Anglia: 2-0 cu Leeds United in Cupa UEFA, pe 7 noiembrie 1979, primul gol fiind marcat de Sorin Cartu, fost antrenor in Gruia. Echipele romanesti au mai reusit si patru remize, toate in Cupa UEFA, prin Steaua (2), Rapid si UTA. De-a lungul istoriei competitiilor intercluburi, de numai trei ori romanii s-au calificat dupa un meci decisiv jucat pe terenul unei echipe englezesti, de fiecare data in Cupa UEFA: Craiova in 1979 (cu Leeds United), Steaua in 1999 (cu West Ham) si Dinamo in 2005 (cu Everton). Steaua a fost la cateva zeci de secunde sa obtina o alta mare performanta in Anglia, in sezonul 2005-2006 al Cupei UEFA. Atunci, dupa 1-0 in tur si un start perfect in retur, ros-albastrii s-au desprins repede la 2-0, Steaua a capotat la ultima faza in fata lui Middlesbrough, a pierdut cu 2-4 si a ratat calificarea in finala competitiei.

Daca CFR s-a chinuit sambata seara la Medias, nu acelasi lucru se poate spune despre trupa lui Ferguson. Adversara de miercuri a clujenilor a jucat sambata in deplasare, la Reading, unde a batut cu 4-3 dupa un meci nebun, cu toate golurile marcate in primele 35 de minute. Gazdele au condus cu 1-0 si 3-2, dar Manchester a revenit si a obtinut victoria printr-o "dubla" reusita de Ronney si cate un gol marcat de Anderson si Van Persie.

"Mergem cu incredere la Manchester, unde putem obtine un rezultat mare, desi sunt constient ca ne va fi foarte greu", Paulo Sergio, antrenor CFR Cluj

"Putem chiar sa batem in Anglia, mai ales ca acum nu mai e presiune pe noi, suntem deja calificati in primavara", Ionut Rada, fundas CFR Cluj

Al Hilal s-a săturat de Neymar! Ce se întâmplă cu starul brazilian care n-a mai jucat de un an

Jucatorii lui Paulo Sergio au luat vitamine din punga la meciul de Cupa cu Dinamo. Clujenii au consumat in prelungiri Masterfarm Oxiblock Spin, un supliment alimentar bazat pe antioxidanti integrali.

Feroviarii vor sa isi ia revansa dupa Supercupa pierduta in vara, in fata lui Dinamo 2-2 (6-4, dupa penalty-uri) si vor sa-i elimine pe alb-rosii din sferturile Cupei.

HARTA. Autoritățile sunt în alertă. Ciclonul mediteranean aduce ploi și furtuni. Sudul României este vizat în mod special

Autoritățile sunt în alertă în urma avertizărilor meteo. Un ciclon mediteranean este așteptat să aducă ploi și furtuni în toată țara.

Biroul Electoral Central: Klaus Iohannis poate candida pe listele unui partid, fără sa fie membru, dar nici independent

Președintele Klaus Iohannis poate candida la alegerile parlamentare chiar dacă Parlamentul nu aprobă legea propusă de PNL. Este decizia Biroului Electoral Central, comunicată vineri seara.

Drona rusească ar fi stat 3 minute în spațiul nostru aerian joi seară. Armata a ridicat în premieră patru aeronave

S-a dat alarma azi-noapte în nordul județului Tulcea. Autoritățile au emis un mesaj RO-Alert după ce radarele românești au detectat mai multe drone ale Federației Ruse care se îndreptau către portul ucrainean Ismail.