Sute de tone de balast pleaca zilnic din Arad in Ungaria, pentru construirea autostrazii

60565427

 Autostrada europeana, care va traversa si Romania de la Nadlac la Constanta, se apropie de granita, iar ungurii se aprovizioneaza zilnic cu sute de tone de materiale din Arad, in special balast.

 In timp ce proprietarii de balastiere isi freaca palmele de bucurie pentru ca au cui vinde, aceasta situatie a condus la aglomerarea Vamii Nadlac, unde chiar si in mod obisnuit se formau coloane de TIR-uri care transporta marfuri generale.

De cateva saptamani, de cand ungurii duc din judetul Arad balast si alte materiale de care au nevoie pentru construirea autostrazii, vama este si mai aglomerata, uneori formandu-se blocaje.

Primarul orasului Nadlac spune ca a fost nevoit sa ceara Politiei de Frontiera si Politiei Rutiere sprijin pentru a nu se bloca orasul, pentru ca in fiecare zi au loc aproape 500 de transporturi de balast si alte materiale in Ungaria, pe langa marfurile obisnuite care vin sau pleaca din tara.

Vasile Ciceac, primar Nadlac: “Soferii care merg la autostrada in Ungaria ocoleau pe contrasens coloanele obisnuite de camioane existente pe DN7 si apareau scandaluri, uneori si blocaje rutiere. Pana la urma am reusit sa obtinem sprijin de la celelalte autoritati si sa deviam aceste transporturi pe drumul judetean Semlac-Seitin-Nadlac”.

In plus, spune edilul, la intelegere cu autoritatile ungare, direct interesate sa aduca materialele din surse apropiate, respectiv judetul Arad, de cateva zile nu mai au loc controale la aceste transporturi si nu mai sunt cantarite in vama, decat prin sondaj, pentru a se evita blocajele.

Ungurii au ajuns la nici sapte kilometri de granita romana cu autostrada care face parte din coridorul IV pan-european, iar lucrarile ar putea fi incheiate la primavara.

Din pacate, soseaua lor nu se va lega curand de cea din Romania, pentru ca de la granita pana la Arad nu se mai intampla nimic pe santierele autostrazii, dupa ce lucrarile la ambele tronsoane (frontiera-Pecica si Pecica-Arad) au fost blocate anul trecut.

Basescu a facut constatari din elicopter pe autostrada Nadlac-Arad: “Nu se intampla nimic”
 

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Doi din patru judecatori de la Ineu au probleme cu legea. Aurel Tripa a judecat restituri la Nadas

 Situatie incredibila la Ineu, unde din patru judecatori angajati, doi au probleme cu legea, fiind acuzati de DNA ca au primit mita pentru a da sentinte favorabile.

ARAD: Judecator prins in flagrant cand lua mita 500 de euro si mai multe telefoane mobile

Un judecator de la Judecatoria Ineu a fost ridicat de procurorii DNA Timisoara, dupa ce a fost prins cand primea 500 de euro si telefoane mobile pentru a da un verdict favorabil intr-un proces de corectare a unei carti funciare, afirma surse judiciare.

Un endoscop de mare precizie, util in prevenirea cancerului, a fost pus in functiune la Arad

 Pacientii din vestul tarii au la dispozitie, incepand de astazi, tehnologie de ultima generatie pentru depistarea leziunilor precanceroase, un aparat endoscopic de mare precizie fiind pus in functiune la Arad.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.