Criminalistii si expertii au prelevat noi probe de la restaurantul unde ar fi fost ucis Abel Apostol

×
Publicitate

 Anchetatorii cauta noi dovezi in cazul disparitiei omului de afaceri din Arad. Astazi, criminalistii s-au intors la restaurantul unde se presupune ca ar fi avut loc crima si au prelevat noi probe din interior in incercarea de a-i da de cap acestui caz.

 In timp ce in laboratoarele din Bucuresti specialistii incearca sa stabileasca daca urmele prelevate in urma cu cateva zile sunt de sange si ii apartin lui Abel Apostol, criminalistii aradeni impreuna cu expertii care au lucrat si in cazul Elodia, s-au intors astazi la restaurant. In baza unor noi declaratii aparute la dosar, anchetatorii au cautat si alte probe pe langa cele care sunt deja la dosar. Munca lor este mult ingreunata, intrucat pardoseala de gresie a fost temeinic curatata cu o substanta acida.

Operatiunile de cautare in padurile de langa Arad continua, insa atentia anchetatorilor se indreapta si spre zone mai izolate. Nu este ignorata nici zona din apropierea restaurantului, unde se presupune ca ar fi fost ucis barbatul. De altfel, astazi, anchetatorii au golit si fosa septica in cautare de noi indicii.

Desi anchetatorii au anuntat un singur suspect in acest caz, familia si apropiatii lui Abel Apostol sunt convinsi ca acesta nu ar fi putut actiona de unul singur.

“In momentul in care vezi ca s-a actionat in atatea directii, masina incendiata intr-o parte si alte indicii in partea opusa a Aradului, e clar ca sunt mai multi suspecti”, a spus Silviu Apostol, nepotul barbatului disparut.

"Mobilul crimei il banuim, indiciile sunt in jurul bazei, temerile sunt pentru viata familiei, luand in considerare ca eventualii complici sunt liberi", a spus si Willy Glasser, un prieten al familiei Apostol.

Cei din famila lui Abel si-au luat inca de saptamana trecuta masuri de precautie. Au instalat camere de supraveghere acasa si sisteme GPS pentru masini pentru a putea fi monitorizati tot timpul. Mai mult, au comandat niste bratari speciale care monitorizeaza in orice moment pozitia in care se afla.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Goldis ICIM Arad, campioana nationala a Romaniei.Cum au fost primite baschetbalistele intoarse acasa

 Atmosfera extraordinara aseara, in fata Primariei din Arad, unde baschetbalistele de la Goldis ICIM Arad au fost primite cu aplauze si scandari de bucurie.

> la Politie. 25 de aradeni sunt pe lista celor mai cautati romani

 Zeci de aradeni sunt dati in urmarire de catre politisti, pentru diverse infractiuni pentru care au fost deja condamnati, de la furturi din magazine, la crime.

Monumentul Marii Uniri mai ramane in China. Ministerul Culturii nu plateste transportul pana in Arad

La o luna de cand stirileprotv.ro/vest a prezentat in premiera situatia monumentului care s-a spart in China inainte sa ajunga la Arad, Ministerul Culturii a emis un punct de vedere cu privire la acest subiect.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.