„A adormit cu mâncarea pe aragaz”. Explozie puternică în bucătăria unui apartament din Baia Mare. Ce s-a întâmplat

×
Publicitate

A fost panică într-un bloc din Baia Mare, după ce o hotă a explodat în bucătăria unui apartament.  

Proprietara, o femeie de 74 de ani, și nepoata ei de 18 ani au suferit arsuri, după ce au fost rănite de suflul puternic al deflagrației. Tânăra a ajuns la spital.

Bătrâna de 74 de ani a vrut să pregătească ceva de mâncare și ar fi pornit aragazul. Doar că ar fi ațipit.

În cameră s-a acumulat gaz, iar mai apoi hota a explodat, fără să provoace vreun incendiu. În casă mai era în acel moment nepoata femeii, o tânără de 18 ani.

Vecini:S-a auzit ceva, dar eram sus în casă. Mă gândeam că poate s-a jucat careva, a dus-o salvarea”.

Localnic: „Am auzit că bătrână a adormit cu mâncarea pe aragaz. Nu s-o auzit până aici, la 50 de metri”.

Ambele femei au fost rănite. La fața locului au ajuns pompierii cu două autospeciale de stingere și medicii.

Adriana Șanta, purtător de cuvânt ISU Maramureș: „O tânără de 18 ani a suferit arsuri de gradul II și III la nivelul membrelor inferioare și a fost transportată la spital. Cea de-a doua victimă, o femeie de 74 de ani, a suferit un atac de panică și prezenta arsuri ușoare la nivelul membrului inferior și al antebrațului. Aceasta a refuzat transportul la spital”.

Momentan nu se știe dacă flacăra aragazului s-a stins sau femeia de 74 de ani a uitat să pornească focul. Cercetările continuă în acest caz.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Români prinși într-un incendiu amplu de vegetație în Kusadasi, Turcia. „Toată lumea era panicată, toată lumea țipa”

Incendiile puternice de vegetație pun în pericol viața turiștilor și în această vară. În stațiunea Kușadasî, din Turcia, unde sunt și mulți români, focul s-a apropiat amenințător de zonele locuite.

Statutul polițistului, modificat. Ce se întâmplă cu românii care vor să devină oameni ai legii, dar au tatuaje sau piercing

Persoanele cu tatuaje și piercing-uri vor putea să se încadreze în Poliție, prin concurs sau examen, cu condiția că acestea să nu fie pe cap, față sau gât.  

Haos pe unele dintre cele mai circulate șosele din țară. Au intrat în reparații fix în sezonul concediilor

A începutul sezonul concediilor când şoselele din ţară sunt intens circulate, doar ca lucrările de reabilitare pornite în zone oricum aglomerate aruncă traficul în aer.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, într-un referendum care a stârnit un interes uriaș. Prezență record

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.