Victima violatorilor din Vaslui sustine acum Bacalaureatul. Surpriza pe care au avut-o agresorii in inchisoare

×
Codul embed a fost copiat

Fata de 19 ani, din judetul Vaslui, care a fost violata anul trecut de cei sapte indivizi condamnati acum la inchisoare este in focul examenului de Bacalaureat.

Dupa ce a ratat prima sesiune, fata s-a inscris la sesiunea de toamna. A sustinut deja trei examene si se pregateste pentru proba scrisa, cea la limba si literatura romana.

Intre timp, cei sapte violatori, aflati acum in penitenciarul din Vaslui, in carantina, au primit prima vizita din partea parintilor.

Fata a trecut cu bine de primele probe, chiar daca inca se resimte psihic dupa abuzul la care a fost supusa. Chiar joi a sustinut examenul de competente digitale si a promovat. Astfel, ea poate sustine lunea viitoare proba scrisa la limba si literatura romana.

Pe toata perioada examenului, fata s-a mutat din satul natal, intr-un apartament din Vaslui.

Citește și
cover
SENTINTA in cazul violatorilor din Vaslui. Avocata victimei anunta ca va ataca decizia: "Consideram ca pedeapsa e prea mica"

Pe de alta parte, cei care au violat-o si-au inceput deja ispasirea condamnarilor. Pentru 21 de zile, sunt in carantina, ceea ce inseamna ca sunt izolati de restul detinutilor.

Trei dintre tineri au fost vizitati joi la Penitenciarul Vaslui de catre familiile lor. La iesire, rudele suspectilor au refuzat sa faca vreun comentariu despre starea de spirit a celor aflati dupa gratii.

Cei sapte violatori au primit pedepse cuprinse intre 5 si 8 ani de puscarie. Pe 2 septembrie, la Curtea de Apel Iasi se va judeca recursul facut de avocatii lor.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Cei 7 violatori au fost mutati la Penitenciarul Vaslui. Ce urmeaza dupa cele 21 de zile in care vor sta in carantina
Cei 7 violatori au fost mutati la Penitenciarul Vaslui. Ce urmeaza dupa cele 21 de zile in care vor sta in carantina

Cei 7 tineri din Valeni, condamnati pentru viol, au fost transferati la Penitenciarul Vaslui, unde vor fi tinuti in carantina.

SENTINTA in cazul violatorilor din Vaslui. Avocata victimei anunta ca va ataca decizia:
SENTINTA in cazul violatorilor din Vaslui. Avocata victimei anunta ca va ataca decizia: "Consideram ca pedeapsa e prea mica"

Dupa 9 luni de proces, s-a dat prima sentinta intr-unul dintre cele mai mediatizate scandaluri ale anului, care a revoltat o tara intreaga: cazul violatorilor, din Vaslui.

Oamenii care detin puterea in Vaslui si violul care a scandalizat tara.
Oamenii care detin puterea in Vaslui si violul care a scandalizat tara. "Nu spun ca e de vina cineva" si "Evitati autostopul"

O tara intreaga este cu ochii pe evenimentele din judetul Vaslui, dupa ce cazul celor 7 violatori lasati in libertate a devenit public. Mai putin s-a vorbit insa despre ce spun liderii oficiali si spirituali ai judetului.
 

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.