”Vârstnicii, în izolare până la finalul anului”. Ce le-a transmis președintele Comisiei Europene

62116217
Getty

Vârstnicii ar putea fi nevoiţi să stea la izolare tot anul din cauza coronavirusului, a declarat preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, care speră ca un vaccin să fie descoperit până la sfârşitul anului, relatează The Guardian.

Oamenii în vârstă ar putea fi nevoiţi să stea izolaţi până la sfârşitul anului, pentru a-i proteja de coronavirus, a avertizat von der Leyen.

”În absenţa unui vaccin, va trebui să limităm cât mai mult posibil contactul cu persoanele în vârstă”, a declarat ea cotidianului german Bild, subliniind că ştie că este greu şi că această izolare este o povară, dar ”este o chestiune de viaţă şi de moarte” şi trebuie să rămânem ”disciplinaţi şi răbdători”.

Ea a declarat că tinerii şi copiii se vor bucura de mai multă libertate de mişcare mai devreme decât cei în vârstă şi decât cei cu probleme medicale.

Ursula von der Leyen a afirmat că speră că un laborator european va descoperi un vaccin până la sfârşitul acestui an şi că, pentru a se asigura că oamenii vor putea fi vaccinaţi rapid, autorităţile discută deja cu producătorii pentru a pregăti producţia la nivel mondial.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
O femeie s-a aruncat de la etajul 13 al blocului în care locuia, împreună cu trei dintre copiii săi, în Franța

O tragedie cutremurătoare a avut loc miercuri dimineață în orașul francez Toulon, unde o femeie în vârstă de 38 de ani s-a aruncat de la etajul 13 al blocului în care locuia, împreună cu trei dintre copiii săi. 

Ministru lituanian: NATO trebuie să arate Moscovei că este capabilă să pătrundă în exclava rusă Kaliningrad. Reacția Rusiei

NATO trebuie să arate Moscovei că este capabilă să pătrundă în exclava rusă Kaliningrad, a afirmat într-un interviu ministrul lituanian de externe Kestutis Budrys, o declaraţie descrisă miercuri de Kremlin drept una care "frizează nebunia", scrie Reuters.

Gest fără precedent: Putin a anulat conferința de presă la plecarea din China. Xi i-a refuzat un ajutor vital pentru Rusia

Preşedintele rus Vladimir Putin a părăsit miercuri China după ce a anulat conferinţa de presă pe care o susţine de obicei după o vizită în străinătate din lipsa unor rezultate tangibile în timpul vizitei sale la Beijing, relatează EFE.

Recomandări
Nemții speră să le găsească în viață pe cele două românce, dispărute după explozia din Gorlitz. Au trecut peste 48 de ore

S-au scurs mai bine de 48 de ore de la explozia din orașul Gorlitz, Germania, care a dărâmat o clădire în care se aflau și două românce.

Sondaj: Câți români sunt mulțumiți de prestația lui Nicușor Dan ca „mediator”. Când urmează „runda a doua” de consultări

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Aston Villa a câștigat Europa League după ce a învins clar Freiburg în finală cu 3-0. Record incredibil pentru Unai Emery

Echipa engleză Aston Villa a câștigat miercuri noapte Europa League, după ce a învins categoric formația germană Freiburg cu 3-0, într-o finală desfășurată la Istanbul, pe Beșiktaș Park.