Ultima sansa pentru condamnatii din Dosarul Transferurilor. Ce sperante de libertate au de la Instanta Suprema

×
Publicitate

Sapte dintre cei opt condamnati in dosarul transferurilor isi incearca ultima sansa de a obtine eliberarea din inchisoare, la Instanta Suprema.

Cristi Borcea, fratii Ioan si Victor Becali, dar si Gica Popescu au declarat recurs in casatie, impotriva deciziei de condamnare a curtii de apel.

Cei patru incearca sa obtina anularea dintr-un motiv foarte clar: aplicarea gresita a legii. Cei opt grei s-au plans ca judecatorii nu ar fi tinut seama de aplicarea principiului legii mai favorabile.

Procedura de la Instanta Suprema este una destul de complicat. Intai se ajunge intr-o camera de consiliu. Acolo, toti contestarii trebuie sa treaca prin testul admisibilitatii in principiu.

Daca vreunul dintre ei are parte de succes in aceasta prima faza, ar putea fi eliberat provizoriu.

Ultimele interpretari ale noului Cod Penal arata ca decizia data de Curtea Apel pare sa fie corecta, insa ramane de vazut ce vor hotari judecatorii Instantei Supreme.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Politist muscat de clientul unui restaurant. Incidentul s-a petrecut la botezul fiului presupusului agresor

O petrecere de botez s-a terminat la politie, dupa un incident mai putin obisnuit care a avut loc intr-un local din Targoviste. Un agent de politie sustine ca ar fi fost muscat de mana de unul dintre clienti, care sarbatorea botezul fiului sau.

Seful de post din Viisoara, condamnat la 12 ani de inchisoare. Politistul a batut mortal un barbat, in urma cu 2 ani

Un politist din Botosani a ajuns la inchisoare, pentru 12 ani, dupa ce instanta a stabilit ca este vinovat de moartea unui barbat pe care il ancheta.

Bebelus de 7 luni, in coma la spitalul din Arad. Tatal copilului, cercetat pentru loviturile gasite la prunc

Un bebelus de sapte luni din judetul Arad a ajuns in coma la spitalul judetean, iar medicii au alertat politistii pentru ca au observat ca pruncul avea urme de lovituri la cap.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.