Șeful Armatei avertizează că există riscul escaladării conflictului din Ucraina și că România trebuie să se pregătească

gheorghita vlad
Inquam Photos / Octav Ganea

Șeful Armatei României, Gheorghiță Vlad, a declarat că există riscul escaladării conflictului din Ucraina și că țara noastră trebuie să accelereze înzestrarea forțelor de apărare.

Şeful Statului Major al Apărării, general Gheorghiţă Vlad, a declarat miercuri că unele prognoze şi scenarii indică porbabilitatea escaladării conflictelor, incluisiv a celor de natură militară, motiv pentru care, pentru diminuarea acestei probabilităţi, autorităţile mizează în continuare pe efectul de descurajare generat de o capacitate defensivă credibilă, atât la nivel naţional, cât şi la nivel aliat.

„Prognoza pe care o facem realităţii de mâine include dezvoltări şi scenarii dintre care unele indică probabilitatea escaladării conflictelor, inclusiv a celor de natură militară. Pentru diminuarea acestei probabilităţi mizăm în continuare pe efectul de descurajare generat de o capacitate defensivă credibilă, atât în plan naţional, cât şi în cel aliat. Iată de ce apăsăm în continuare pedala accelerării intăririi instituţiei apărării naţionale şi a consolidării posturii NATO de descurajare şi apărare”, a afirmat Gheorghiţă Vlad în discursul rostit la deschiderea Expoziţiei internaţionale Black Sea Defense and Aerospace - BSDA 2024.

Generalul Gheorghiţă Vlad declara, la începutul lunii februarie, într-un interviu pentru Europa Liberă, că Federaţia Rusă nu se va opri şi, dacă va câştiga în Ucraina, atunci principala ţintă va fi Republica Moldova.

”Populaţia României, la fel ca întreaga populaţie din Uniunea Europeană, din Europa, trebuie să se îngrijoreze şi trebuie să adoptăm măsurile corespunzătoare pentru a fi pregătiţi”, a declarat el atunci, întrebat dacă, în contextul avertismentelor mai multor lideri politici potrivit cărora populaţia civilă ar trebui să se pregătească atât psihologic, cât şi practic pentru un posibil sau un eventual conflict cu Rusia, e cazul ca şi românii să se pregătească.

Citește și
Avertisment Seful Armatei Romane
Șeful Armatei vrea o lege pentru pregătirea populației: „Rusia nu se va opri aici (...) Vrem un serviciu militar în termen”

Gheorghiță Vlad: „Rusia a devenit o problemă pentru democrație”

“Federaţia Rusă a devenit o problemă pentru ordinea mondială, pentru democraţie. În fapt, este un război al Rusiei cu lumea democrată, nu este un război cu Ucraina. Da, populaţia României, la fel ca întreaga populaţie din Uniunea Europeană, din Europa, trebuie să se îngrijoreze şi trebuie să adoptăm măsurile corespunzătoare pentru a fi pregătiţi. Nu neapărat ca şi militar, consider că Federaţia Rusă nu se va opri aici. Dacă va câştiga în Ucraina, principala ţintă va fi Republica Moldova. Vom asista la tensiuni în Balcanii de Vest. Sunt mai mult decât convins că politica preşedintului Putin va escalada în perioada imediat următoare”, a declarat Gheorghiţă Vlad, potrivit News.ro.

Întrebat dacă poate prognoza un interval de timp în care s-ar putea întâmpla aceste lucruri, şeful Statului Major al Apărării a răspuns: “Nu cred că cineva poate să facă o astfel de predicţie. Trebuiesc luaţi în calcul foarte mulţi factori. În primul rând capacitatea noastră, a armatelor şi a ţărilor membre NATO, de a ne reface stocurile, de a pregăti populaţia corespunzător. Sunt foarte multe angajamente politice care au fost discutate şi care trebuie să-şi găsească finalitatea în perioada imediat următoare, dar nu cred că poate să prezică cineva care va fi următoarea mişcare a Federaţiei Ruse”.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
Citește și...
Parlamentarii îl „citează” pe șeful Armatei, gen. Gheorghiță Vlad pentru lămuriri, după ce a cerut serviciu militar în termen
Parlamentarii îl „citează” pe șeful Armatei, gen. Gheorghiță Vlad pentru lămuriri, după ce a cerut serviciu militar în termen

Declarațiile șefului Armatei, care avertiza despre lipsa de pregătire a civililor în cazul extinderii conflictului din Ucraina și ridică problema unor legi de apărare depășite, a stârnit o adevărată furtună printre politicieni.

Șeful Armatei vrea o lege pentru pregătirea populației: „Rusia nu se va opri aici (...) Vrem un serviciu militar în termen”
Șeful Armatei vrea o lege pentru pregătirea populației: „Rusia nu se va opri aici (...) Vrem un serviciu militar în termen”

Generalul Gheorghiță Vlad, noul șef al Statului Major al Apărării, e de părere că românii trebuie să fie îngrijorați de o posibilă extindere a războiului din Ucraina și cere, în acest sens, o lege pentru pregătirea populației.

Generalul Gheorghiță Vlad, învestit oficial în funcția de șef al Statului Major al Apărării. Ce mesaj i-a transmis Iohannis
Generalul Gheorghiță Vlad, învestit oficial în funcția de șef al Statului Major al Apărării. Ce mesaj i-a transmis Iohannis

Generalul Vlad Gheorghiță a fost numit, joi, de președintele Klaus Iohannis în fruntea Statului Major al Armatei.

Recomandări
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade

Vremea va deveni deosebit de rece în toată ţara în acest sfârşit de săptămână, iar în nordul Moldovei sunt estimate temperaturi de minus 10 grade pe parcursul zilei de sâmbătă.

Ţarile UE susţin semnarea acordului cu Mercosur, la peste 25 de ani de la începerea negocierilor
Ţarile UE susţin semnarea acordului cu Mercosur, la peste 25 de ani de la începerea negocierilor

Ţările Uniunii Europene au susţinut în majoritate, vineri, în mod provizoriu, semnarea acordului de asociere cu Mercosur.

Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”
Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”

Joi noaptea, Rusia a lansat unul dintre cele mai puternice atacuri aeriene asupra orașelor ucrainene, din ultimele luni. Cel puțin 4 persoane au murit și alte 19 au fost rănite în Kiev.