Romsilva a acordat prime de peste 46 milioane lei, în ciuda pierderilor din unele direcții. Concluziile Corpului de Control

62560547

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a prezentat luni concluziile Corpului de control la Romsilva, precizând că acestea au motivat trimiterea raportului către Parchetul General.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de USR, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, arată în mod transparent ”cifrele dezastrului” de la Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva, cifre care au determinat-o să trimită raportul Corpului de control la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

”Acestea sunt faptele concrete care fac reforma acestei instituţii nu doar necesară, ci obligatorie”, a declarat Diana Buzoianu.

Cheltuielile cu personalul au fost depăşite cu aproape 49 de milioane de lei

Astfel, s-a constatat că cheltuielile cu personalul au depăşit limitele legale.

”În anii 2021-2023, cheltuielile cu personalul au fost depăşite cu 48.966.690,91 lei. Au fost, astfel, încălcate prevederile legale care stipulează că aceste cheltuieli nu pot fi depăşite fără demersuri de rectificare a bugetului. La Direcţia Silvică Constanţa, cheltuielile cu personalul au fost în anul 2024 de 2,9 ori mai mari decât cifra de afaceri. La Direcţiile Silvice Constanţa şi Galaţi, cheltuielile salariale au fost, între anii 2020-2024, mari decât cifra de afaceri a direcţiei timp de 5 ani la rând”, se arată în comunicat.

Totodată, au existat premii şi calificative de performanţă acordate fără justificare.

Potrivit sursei citate, între 2021-2023, au fost acordate prime de 46.378.547 lei, în condiţiile în care numeroase direcţii silvice au înregistrat pierderi financiare considerabile. La Direcţia Silvică Tulcea, au fost acordate în 2022 prime de 2.705.129 lei şi calificativul ”foarte bine” directorului, deşi pierderile au fost de 14.986.206 lei. Tot în 2022, la Direcţia Silvică Bistriţa-Năsăud, primele au fost de 1.050.000 lei la pierderi de 12.445.721 lei.

O altă constatare se referă la managementul defectuos al fondurilor speciale.

”Fondul de conservare şi regenerare a pădurilor a fost la sfârşitul anului 2024 pe minus cu 24.715.633,34 lei. Banii sunt destinaţi lucrărilor esenţiale de conservare şi regenerare a pădurilor. Soldul negativ a apărut după ce s-au efectuat transferuri privind venituri în avans între direcţiile silvice şi RNP Romsilva. Fondul de accesibilizare a fost diminuat prin neconstituirea şi nevirarea unor sume, fapt semnalat şi de Curtea de Conturi”, se menţionează în comunicat.

Sursa citată aminteşte că, în perioada 2023-2024, profitul brut al Romsilva s-a prăbuşit cu peste 83%, de la 251,9 milioane lei în 2023 la doar 42,2 milioane lei în 2024. Comparativ cu anul 2022, scăderea este şi mai dramatică, de aproape 90%.

”Ceea ce nu a împiedicat conducerea Romsilva să deţină un hotel de patru stele în Bucureşti, cu un număr de camere egal cu cel al directorilor direcţiilor locale, după cum a dezvăluit Diana Buzoianu. Reamintim că ministra USR a Mediului a propus, ca parte a procesului de reorganizare şi reformă a Romsilva, regionalizarea regiei, cu reducerea numărului de direcţii silvice de la 41 la 12 şi a numărului de directori cu 90%”, adaugă USR.

Dezbaterea publică a hotărârii de guvern pentru aprobarea noului Regulament de organizare şi funcţionare a Romsilva va avea loc joi, de la ora 12.00, în format fizic şi online, a anunţat Ministerul Mediului.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Bărbatul care a condus barca răsturnată în Delta Dunării, când au murit patru persoane, a fost arestat preventiv

Bărbatul care a condus ambarcațiunea răsturnată în golful Musura din Delta Dunării, incident soldat cu moartea a patru persoane, inclusiv un copil, a primit mandat de arestare preventivă.

România, focar european de rujeolă: opt decese și 13.000 de cazuri într-un an. Rata vaccinării, 62%

Circa 13.000 de cazuri de rujeolă din cele 18.000 descoperite într-un an în Europa s-au înregistrat în România. Opt oameni și-au pierdut viața din cauza acestei maladii la noi în țară, deși boala poate fi prevenită prin vaccinare.

SNSPA anunță că a încheiat colaborarea cu Marius Pieleanu, după scandalul abuzurilor sexuale. Sociologul neagă acuzațiile

Conducerea SNSPA confirmă că a rupt contractul de muncă cu sociologul Marius Pieleanu, acuzat de abuzuri sexuale de mai multe studente, în anii '90 și 2000.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.